Pozabankowa pożyczka dla firm

Na rynku finansowania zewnętrznego główną rolę odgrywają kredyty i leasing. Firmy pozabankowe również zaczynają dostrzegać klientów firmowych, ale mało z nich specjalizuje się w pożyczkach dla tej grupy klientów.

Pozabankowa pożyczka dla firm to zazwyczaj oferta dla osób, które mają problemy z uzyskaniem finansowania w banku z różnych powodów. Zazwyczaj firmy pożyczkowe mniej restrykcyjnie weryfikują klienta. Mniejsze wymagania względem klienta są jednak obarczone większym ryzykiem dla udzielających, a to przekłada się na koszt takiej pożyczki dla spłacających.

Firmy pożyczkowe przez to, że są często bardziej elastyczne od banków i skłonne podejmować większe ryzyko są dla niektórych przedsiębiorców alternatywą dla tradycyjnych banków. W firmie pożyczkowej częściej dostaniesz kredyt przy złym BIK-u czy zadłużeniu w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie. Jednak takie firmy mają swoje wymagania oraz procedury i nie każdy może ot tak się zapożyczyć.

Niestety na rynku pożyczyć od firm możemy zazwyczaj stosunkowo nieduże kwoty, do 20 – 25 tys PLN. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest nowa firma na rynku iwoca, która jest w stanie pożyczyć nam nawet 100 tys PLN. Jednak maksymalnie tylko na pół roku. To według nas największa wada oferty – krótki termin spłaty. Firma specjalizuje się w pożyczkach dla małych firm handlowych sprzedającym swoje produkty w sklepach i na portalach aukcyjnych online.

Stosunkowo krótki termin spłaty pożyczki od instytucji pozabankowych to cecha wspólna takich zobowiązań. W iwoca jest on wyjątkowo krótki. Co istotne nie musimy mieć zabezpieczenia w postaci nieruchomości. iwoca proponuje kredyt, który jest porównywalny dla kredytu bankowego z warunkami:

  • prowizja 15%
  • oprocentowanie 8,5%

Oczywiście tutaj mamy inaczej ujęte opłaty dodatkowe, ale chodzi o porównanie samych kosztów. Musimy jednak mieć na uwadze, że porównujemy ten sam okres kredytowania czyli 6 miesięcy, ale przy kredycie na 12 miesięcy zdecydowanie korzystniej wypada kredyt bankowy, bo prowizję zapłacimy raz, a przy iwoca musielibyśmy zaciągnąć 2 pożyczki.

Co więcej, iwoca nie jest aż tak liberalna jak by się mogło wydawać. Musimy mieć odpowiednią ilość punktów w BIK (powyżej 400) i przedstawić odpowiednie wyniki finansowe. Jak jest liczona zdolność kredytowa pozostaje słodką tajemnicą firmy.

Inne podejście do pożyczki dla firm prezentują Fundusz Mikro i Polski Fundusz Hipoteczny (PFH). W PFH można wnioskować o wyższy kredyt (liczony nawet w milionach), ale również na stosunkowo krótki okres bo 12 m-cy. Głównym wyznacznikiem wysokości pożyczki jest wartość zabezpieczenia. PFH na zabezpieczenie przyjmuje nieruchomości lub dodatkowo udziały lub ruchomości. Firma pobiera od pożyczkobiorcy raty odsetkowe (miesięczne lub kwartalne), natomiast spłata kapitału następuje na koniec okresu kredytowania.

Fundusz Mikro (FM) natomiast ma w swojej ofercie pożyczki niezabezpieczone do 50 tys PLN oraz zabezpieczone do 200 tys PLN. Klient podobnie jak w przypadku iwoca nie może mieć bardzo niskiego scoringu w BIK, nie może mieć opóźnień powyżej 90 dni oraz windykacji w przeszłości. FM proponuje nawet kredyt dla tych, którzy mają zaległości w ZUS czy US na kwotę do 50 tys PLN, ale muszą przedstawić wtedy nieruchomość na której będzie zabezpieczona pożyczka. Co proponuje FM:

  • prowizja wymienna na pakiet usług prawnych (do ok. 15 tys PLN)
  • oprocentowanie 10%
  • opłata administracyjna 7-8%
  • okres spłaty zależny od wysokości kredytu – maksymalnie 60 miesięcy
  • możliwość wpisania się w Księdze Wieczystej nawet na 2 i 3 miejscu

Pożyczki pozabankowe dla firm, z pewnością nie należą do najtańszych, ale trzeba mieć na uwadze, że są skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie są w stanie otrzymać tradycyjnego kredytu w banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here