Jak informuje biuro prasowe banku, PKO Leasing S.A. przejmie 100% udziałów w Raiffeisen Leasing Polska S.A. Tym samym na rynku powstanie największa, pod względem wartości finansowania, firma leasingowa w Polsce.

Wartość transakcji to 850 milionów złotych. Tyle PKO Leasing zapłaci za 100% akcji Raiffeisen Leasing Polska S.A (RL). Gwarantem transakcji jest PKO BP, który zastąpi zobowiązania RL względem Raiffeisen Bank International, dotychczasowego właściciela Raiffeisen Leasing. Do oficjalnego zakończenia transakcji i przejęcia, a w konsekwencji połączenia się obu firm, dojdzie po uzyskaniu zgód antymonopolowych.

Jesteśmy świadkami powsta(wa)nia największej firmy leasingowej w Polsce. Jeszcze kilka miesięcy temu dotychczasowego lidera branży – firmę EFL – wyprzedziła Grupa Getin Idea Leasing, która również powstała w wyniku fuzji. Pod względem wartości finansowanych przedmiotów leasingu nowy-stary gracz na rynku nie będzie miał sobie równych. Według ostatniego raportu Związku Polskiego Leasingu obie firmy w ciągu III kwartałów 2016 udzieliły finansowania o wartości ponad 5,672 miliarda złotych. W tym czasie Grupa Idea Getin Leasing (Grupa IG) osiągnęła wynik 4,210 miliarda złotych. Oznacza to, że PKO wraz z RL jest odpowiedzialne za 15% udział w rynku. Idea Getin zdobyła około 11%.

 

Jak mówi komunikat prasowy, bank PKO BP – właściciel PKO Leasing – kupił tak dużego gracza przede wszystkim dlatego, że rynek leasingu rozwija się znacznie bardziej dynamicznie niż rynek kredytów inwestycyjnych.

PKO Bank Polski jest największym bankiem w Polsce w zakresie finansowania przedsiębiorstw, dlatego zależy nam na tym, aby ich obsługa była jeszcze bardziej kompleksowa. Zakup spółki, która jest ważnym i cenionym graczem na rynku leasingu w Polsce, daje nam możliwość intensywnego zwiększenia skali działalności w sposób odpowiadający w szczególności na potrzeby i oczekiwania małych i średnich przedsiębiorstw. A to właśnie ten segment rynku ma fundamentalne znaczenie dla długofalowego i stabilnego rozwoju gospodarczego Polski – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Gigant nawet po połączeniu nie będzie nadal liderem ilościowym oraz kilku segmentów rynku.

Jednak co ciekawe, nawet po połączeniu obu firm nie będzie ona liderem rynku pod względem ilości finansowanych przedmiotów leasingu. Tu nadal liderem będzie Grupa IG. Co więcej choć działania na rynku obu firm, PKO i RL, się uzupełniają to nadal będą sektory, w których nowy twór nie będzie liderem. Do takich sektorów można zaliczyć m.in:

  • auta ciężarowe i autobusy,
  • sprzęt budowlany,
  • maszyny rolnicze,
  • sprzęt medyczny,
  • maszyny do obróbki drewna i metalu,
  • sprzęt IT

W dwóch ostatnich przypadkach tylko pod względem wartości finansowania. Pod względem ilości PKO-RL powinien być liderem.

Jak informuje portal prnews.pl UOKiK wydał zgodę na przejęcie.