kredyty indwidualne w 2016, pośrednik finansowy

Rynek pośrednictwa finansowego jest bardzo duży. Ogólnopolskich pośredników finansowych jest kilku, natomiast drobnych w całej Polsce zapewne kilka tysięcy. Jedni pracują na własną markę, inni dla największych firm na rynku na zasadzie umowy agencyjnej. Pośrednik finansowy, czy warto korzystać z jego usług?

Duże firmy pośrednictwa finansowego takie Open Finance, Dom Kredytowy Notus, Expander są nastawione przede wszystkim na klienta detalicznego zainteresowanego w pierwszej kolejności kredytem mieszkaniowym lub prostym kredytem gotówkowym. W znacznie mniejszym stopniu klientem firmowym, choć coraz więcej pośredników ma w swojej ofercie produkty dla tej grupy klientów.

Czy warto korzystać z usług pośrednika?

Sugerując się opiniami znalezionymi w sieci raczej nie. Zdecydowana większość z nich jest negatywna, ale musimy zdać sobie sprawę, że zadowolony klient raczej nie będzie wychwalać pod niebiosa firmę za to, że spełniła swoje zadanie. Pośrednik finansowy, przynajmniej w teorii, powinien znaleźć najlepszą dla nas ofertę na rynku. Pośrednik ma możliwość sprawdzenia kilkunastu lub kilkudziesięciu bieżących ofert na rynku podczas jednej wizyty. Ilość dostępnych ofert w jednym miejscu jest zdecydowaną zaletą pośredników finansowych.

Oferty specjalne – prawda czy mit?

Co ważne pośrednictwo przy ofertach indywidualnych (kredyt mieszkaniowy, gotówkowy) jest bezpłatne – przynajmniej w przypadku dużych pośredników. Oferta jest dokładnie taka sama jak w przypadku wizyty w oddziale banku. Co ważne, duży pośrednik finansowy coraz częściej dysponuje tzw. ofertami specjalnymi, które są niedostępne w oddziałach bankowych. Tak było z firmą Murator Finanse, która miała specjalne warunki na kredyt mieszkaniowy w Eurobanku. Firma Open Finance miała oferty specjalne w Eurobanku i Banku Pocztowym. Oferty promocyjne się zdarzają, ale zazwyczaj są ograniczone w czasie, ale pojawiają się coraz częściej.

Jak korzystać z usług pośrednika finansowego?

Przede wszystkim nie należy ograniczać się w poszukiwaniach zarówno do jednego banku jak i jednego pośrednika. Jednak chodzenie od drzwi do drzwi może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Czego NIE POWINNIŚMY robić u pośrednika:

  • podpisywać zgody na sprawdzenie ofert w bankach

Duży pośrednik jest zazwyczaj dość leniwy i zamiast przeanalizować sytuację klienta wysyła zapytania o kredyt. Te skutkują obniżeniem punktacji w BIK, a to może zamknąć drogę do uzyskania kredytu. Pobranie raportu BIK, zbadanie sytuacji finansowej oraz kilku pytań dodatkowych zazwyczaj wystarcza do pierwszej analizy i wyboru banków oraz produktu. Dajemy zgodę dopiero po akceptacji wstępnych warunków.

Podsumowując, usługi pośrednika finansowego mają być przede wszystkim wygodne dla klientów. Jednak usługi pośrednika powinniśmy sprawdzić i nie ograniczać się do jednej wizyty.