portfel elektroniczny

Systemy VISA i MasterCard stworzyły swoje portfele elektroniczne, które mają na celu zebrać wszystkie nasze karty w jednym miejscu i wygodnie nimi płacić online. Apple i Samsung oraz Google stawiają natomiast na portfele elektroniczne w urządzeniach mobilnych. Wystarczy nam teraz pamiętać jeden PIN do wszystkich transakcji.

Portfel elektroniczny ma za zadanie zebrać wszystkie dane z naszych kart w jedno miejsce. Do systemu „podłączyć” możemy nasze karty kredytowe, debetowe czy przedpłacone. W ten sposób nie trzeba za każdym razem przy zakupie wpisywać danych z danej karty, a mamy je w jednym miejscu – portfelu elektronicznym. W założeniu takie rozwiązanie ma przede wszystkim być wygodne i oszczędzać czas kupujących.

VISA i MasterCard stawiają na zakupy online. Ich rozwiązaniami zapłacimy w sieci. Systemy Samsunga (Samsung Pay) i Apple (Apple Pay) oraz Android Pay (od Google) są natomiast nastawione na płatności przez terminale płatnicze w punktach handlowych i usługowych. W Polsce dostępne są obecnie tylko rozwiązania VISA i MasterCard. Co ciekawe VISA w Europie wprowadziła portfel V.me (dostępny w ING, Getin Banku, Raiffeisen Polbank), który już wiemy nie będzie nadal rozwijany. Zastąpić ma go inny system Visa Checkout, który funkcjonuje na rynku amerykańskim. Rozwiązanie obu systemów było praktycznie identyczne, dlatego postanowiono rozbudować tylko jeden z nich. MasterPass dostępny jest tylko w jednym banku – Raiffeisen Polbank.

Systemy płatności elektronicznych rozwijają się wraz z rozwojem technologicznym i choć zdobywają coraz większe grono zwolenników nadal pozostają rozwiązaniem egzotycznym. Wszystkie rozwiązania są nadal nowe i dopiero będą rozwijane. Systemy płatności mobilnych od Apple, Samsunga i Google dostępne są wybranych sieciach handlowych przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Apple Pay działa jedynie w Wielkiej Brytanii w Europie. MasterCard i VISA również dopiero „raczkują”. Ich model płatności również nie jest dostępny we wszystkich sklepach online. Wszystkie rozwiązania mają trafić do Polski w przyszłym roku, ale konkretnych terminów wciąż brak.

Zainteresowanie płatnościami przez największe firmy na rynku pozwala przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości zamiast tradycyjnego portfela wystarczy mieć telefon lub smart watcha, żeby zrobić zakupy.