Podsumowanie roku 2015

Koniec roku to czas podsumowań. W 2015 wydarzyło się sporo na rynku finansowym, a kilka zmian już ma lub będzie miało wpływ na nasze finanse w 2016. Były też sukcesy polskich firm, ale i afery międzynarodowe. Podsumowanie roku 2015.

Z punktu widzenia finansowania zewnętrznego rok 2015 był dobry dla szukających kredytów czy leasingów, ale nie samymi finansami człowiek żyje. Były też sukcesy polskich firm na rynku międzynarodowym. Spróbujemy podsumować ten rok:

11. Kredyty walutowe

Wystrzelenie kursu CHF na początku roku, spowodowało, że praktycznie przez cały rok mówiło się o problemie kredytów walutowych. W tym czasie powstało kilka pomysłów jak z problemem sobie poradzić, ale żaden nie został jeszcze wprowadzony w życie. Ostatnie tygodnie roku sugerują jednak, że problem „frankowiczów” nie zostanie szybko rozwiązany.

10. Koniec BTE

BTE – Bankowy Tytuł Egzekucyjny został uznany za niezgodny z Konstytucją. Banki muszą szukać innego zabezpieczenia swoich umów, natomiast klienci mogą czuć się trochę spokojniejsi.

9. PZU kupuje Alior Bank

Największa w Polsce firma ubezpieczeniowa kupiła pakiet kontrolny Alior Banku, który miał być bazą do budowy jednego z największych banków w Polsce poprzez dokupowanie do niego kolejnych banków. Zmiana zarządu może te plany jednak wydłużyć w czasie.

8. Afera Volkswagena

Najgłośniejsza afera motoryzacyjna roku 2015. Volkswagen został złapany na oszustwie. Okazało się, że silniki VW są o wiele mniej ekologiczne niż podawał producent. Mowa o ponad 11 milionach egzemplarzy i kosztach idących w miliardy euro.

7. MDM na rynku wtórnym

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych nie był takim hitem jak się pierwotnie spodziewano, ale wprowadzenie do programu również nieruchomości z rynku wtórnego już tak. Spekuluje się, że jeżeli zainteresowanie programem będzie tak duże jak teraz, w 2016 może zabraknąć pieniędzy na dofinansowanie wszystkich wnioskujących.

6. Zmiany w VAT

Zmiany w podatku VAT sprawiły, że można odliczyć połowę podatku zawartego w cenie paliwa od samochodu używanego w celach nie tylko służbowych. Bez konieczności prowadzenia tzw. „kilometrówki”.

5. Bankructwo SK Bank

Zbankrutował pierwszy od 2001 roku w Polsce bank – SK Bank.

4. Sukces Wiedźmina

Oprócz niewątpliwego sukcesu komercyjnego – 6 mln sztuk gry sprzedanych w ciągu 6 tygodni! Gra Wiedźmin 3 została uznana najlepszą grą roku! To największy sukces firmy CD Projekt Red – twórcy gry, którzy w rywalizacji zostawili w tyle światowych gigantów.

3. Miliard Gwiezdnych Wojen

Jak w ciągu 10 dni zarobić ponad 1 miliard dolarów? Trzeba nakręcić 7. już część sagi Gwiezdne Wojny. Przebudzenie Mocy to najbardziej kasowy tytuł w historii kina.

2. Podatek bankowy

Podatek, którego jeszcze nie ma, a już zdążył napsuć krwi kredytobiorcom. Żaden bank nie potwierdza tej informacji, ale to właśnie ten podatek jest powodem podnoszenia marż kredytów mieszkaniowych przez zdecydowaną większość banków.

1. FED podnosi stopy procentowe

Pierwszy raz od 9 lat FED (Amerykański Bank Centralny) zdecydował się podnieść stopy procentowe w USA. Symbolicznie bo o 0,25 p.p.

Finanse w firmie na facebooku