dofinansowanie mdm

Program rządowy Mieszkanie dla Młodych (MDM) cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Wprowadzenie do programu możliwości finansowania mieszkań z rynku wtórnego zdecydowanie ożywiło rynek, a co za tym idzie ilość wniosków o dofinansowanie. Jednak jeżeli planujecie zakup z MDM w 2015, musicie się pospieszyć.

O samym programie pisaliśmy już kilkukrotnie i nie będziemy się tutaj zagłębiać w jego szczegóły czy wielkości możliwego dofinansowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że aby skorzystać z programu konieczne jest nabycie danego mieszkania za pomocą kredytu mieszkaniowego.

Nie wszystkie banki współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach tego programu. Z najpopularniejszych banków na rynku, które NIE współpracują z programem można wymienić: mBank, ING i BPH. Aby stać się beneficjentem programu MDM musimy do nabycia danego mieszkania wspomóc się kredytem mieszkaniowym w wysokości przynajmniej 50% wartości transakcji. Czyli w praktyce jeżeli kupujemy mieszkanie, niezależnie od tego czy na rynku pierwotnym czy wtórnym, np. za kwotę 200 tys PLN to kredyt musimy zaciągnąć na minimum połowę czyli 100 tys PLN.

W praktyce dofinansowanie dostajemy dopiero po uzyskaniu całego kredytu, który później jest częściowo spłacany przez BGK w ramach dofinansowania. Cały proces nie przebiega jednak równolegle i tutaj pojawia się pewnego rodzaju problem. Z dofinansowania możemy skorzystać tylko w tym roku, w którym składamy wniosek. Co to oznacza dla potencjalnego beneficjenta? W pierwszej kolejności musimy otrzymać decyzję kredytową i podpisać umowę. Dopiero w tym momencie bank przesyła wniosek do BGK o dofinansowanie MDM. Zamawianie środków odbywa się jednak w określonych dniach miesiąca tj. 10., 20. i ostatniego dnia. W praktyce oznacza to, że ostatnie zamówienie środków może nastąpić do końca listopada. Jeżeli beneficjent nie zdąży z dofinansowaniem na rok 2015, nie jest możliwe, żeby uzyskać je w przyszłym roku. Jednym słowem nie dostaniemy dofinansowania. Dlatego istotne jest, aby wnioski MDM wypełniać już z datą przyszłoroczną. Pierwsze wypłaty będą możliwe już 4 stycznia.

I tak bank Millennium już nie przyjmuje wniosków na MDM w tym roku, tak samo postąpił Deutsche Bank. Cały proces kredytowy może się wydłużyć na etapie podejmowania decyzji kredytowej, dlatego nawet w bankach, które dość szybko podejmują decyzję kredytową już teraz zabezpieczmy się i wypełniajmy wnioski z datą na 2016r, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Jak mówi przysłowie – pośpiech jest złym doradcą.