pko zainteresowane zakupem raiffeisen, kredyt dla małych firm w Raiffeisen Polbank, Raiffeisen na sprzedaż czy nie, Raiffeisen zmienia politykę kredytową

Największy polski bank, PKO BP, planuje złożyć ofertę zakupu Raiffeisen Polbank. Polski oddział austriackiego banku otrzymał kilka tygodni temu pozwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na przedłużenie terminu wprowadzenia banku na GPW. Pod pewnym warunkiem bank nie będzie zobligowany przeprowadzać IPO…

PKO BP zainteresowane kupnem Raiffeisena
Szacuje się, że wartość transakcji to około 3 miliardów złotych

Raiffeisen Polbank otrzymał zgodę od KNF na wprowadzenie banku na warszawską giełdę do końca czerwca 2017 roku lub co ważne, bank może wydzielić z podstawowej działalności kredyty w CHF do głównego właściciela, RBI AG, i sprzedać swój oddział innemu bankowi z pierwszej 10 największych banków w Polsce, który już na giełdzie jest obecny [Raiffeisen Polbank będzie podzielony do sprzedaży]. Wiele wskazuje na to, że Raiffeisen Polbank zmieni właściciela do końca roku.

Jak mówi agencja Rauters, za Bloombergiem, bank PKO BP jest zainteresowany zakupem Raiffeisen Polbank i złoży swoją ofertę. Prezes banku, Zbigniew Jagiełło, jednak nie potwierdził tej informacji. Co ciekawe, jeszcze kilka tygodni temu prezes PKO BP mówił w mediach, że największy polski bank nie jest zainteresowany zakupem innych podmiotów na rodzimym rynku. Tym bardziej taka informacja jest zaskakująca.

Ostatni bank PKO BP, przejął ponad 3 lata temu. Był to bank Nordea. Bank, który udzielał dużo kredytów walutowych co wpływa obecnie na ryzyko poniesienia kosztów za ich przymusowe przewalutowanie. Przejęcie banku z pierwszej 10 największych banków w Polsce bez toksycznych kredytów w CHF może być atrakcyjne dla PKO BP. Wprawdzie PKO Bank Polski informował o planowanej dywidendzie w kwocie 1,25 mld złotych, ale może do niej nie dojść, jeżeli bank przejmie inny podmiot. Pozostaje pytanie czy największemu bankowi w Polsce takie przejęcie jest potrzebne?

Kolejnym bankiem, który już wcześniej wyrażał zainteresowanie polskim oddziałem Raiffeisena jest Alior Bank (przejęty przez największego polskiego ubezpieczyciela PZU), który od roku stara się intensywnie rozwijać przez przejęcia innych banków. Dotychczas nabył Meritum Bank i Bank BPH, ale bez kredytów hipotecznych. Właśnie Alior jest najczęściej kojarzony z przejęciem Raiffeisen Polbank w mediach.

Można być niemal pewnym, że po działalność Raiffeisen Polbank ustawi się kolejka chętnych. Coraz częściej mówi się o BGŻ BNP Paribas, który również ma ambicje stać się jednym z największych banków w Polsce, oraz o PEKAO S.A. Czas składania pierwszych ofert mija 30 czerwca tego roku, natomiast we wrześniu powinniśmy znać oficjalne dalsze plany Raiffeisen Polbank.