Oponeo

Firma Oponeo, czyli firma notowana na GPW, zajmująca się handlem internetowym – głównie opon i felg, opublikowała wyniki finansowe za ubiegły rok. Rok, który był dla firmy wyjątkowy, który zakończył się wzrostem zysku o 175% w stosunku do roku poprzedniego. Na przykładzie tej firmy można robić tzw. case study jak prowadzić sklep internetowy.

Z marką Oponeo, a może z jej sklepem, spotkał się najprawdopodobniej każdy, kto szukał opon w Internecie. Tym bardziej 3-cyfrowy procentowy wzrost zysku powinien robić wrażenie. Co sprawiło, że firma zabiła tak dużo?

Choć każdy szukający opon w Internecie trafi prawie na pewno na sklep spółki to mało kto zdaje sobie sprawę, że robi zakupy w firmie o zasięgu globalnym. Tutaj kupuje cała Europa, a od niedawna również mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, konkretnie w Kalifornii.

– Na rynku krajowym ilość zamówień wzrosła o 24% r/r, co przełożyło się na 20% wzrost przychodów krajowych, natomiast wzrost zamówień zagranicznych wyniósł 49% r/r – mówi Dariusz Topolewski – Prezes Zarządu OPONEO.PL S.A. – Przychody ze sprzedaży zagranicznej wzrosły o 49% i stanowiły 33% przychodów ogółem – dodaje.

Firma w ubiegłym roku zanotowała ponad 416 milionów złotych przychodu i ponad 10 milionów złotych zysku. Jak mówi komunikat prasowy spółki najwięcej poza Polską firma sprzedaje opon w Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoszech.

Sukcesy firmy rodzą kolejne oraz wzbudzają apetyty na więcej. Już w pierwszym kwartale tego roku spółka sprzedała zorganizowaną część przedsiębiorstwa Elektroda.pl za 4,2 miliona dolarów.

Natomiast spółka przez swój amerykański sklep oponeo.com, który obecnie obsługuje klientów ze stanu Kalifornia w najbliższym czasie będzie obsługiwał również klientów ze stanu Nevada. Początek działalności ma nastąpić w II kwartale tego roku.

– W związku z dynamiką rozwoju sprzedaży OPONEO.PL S.A. planuje rozbudowę siedziby firmy oraz przeprowadzkę do nowego centrum logistycznego – informuje Michał Butkiewicz Dyrektor Finansowy OPONEO.PL S.A.

To jednak nie koniec planów spółki. Po przeprowadzonym badaniu due diligence oraz procesie negocjacyjnym udało się sfinalizować projekt, którego efektem jest utworzona w kwietniu 2016 roku spółka Dadelo Sp. z o.o. Działalność nowej firmy polegać będzie na sprzedaży detalicznej rowerów i akcesoriów rowerowych oraz innych artykułów turystycznych.