opel astra samochodem roku 2016

Najnowszy Opel Astra otrzymał tytuł samochodu roku 2016. To już piąte takie wyróżnienie dla marki Opel. Wyróżnienie ma również polski akcent – model jest produkowany w Polsce. Na podium nie zabrało niespodzianek.

Tytuł Car of the Year (CotY) to prestiżowe wyróżnienie dla każdego producenta, które ma duże znaczenie marketingowe dla firm. Jednym z warunków, aby go otrzymać jest stosunek jakości do ceny, dlatego modele z wyższej półki, choć naszpikowane nowinkami technologicznymi, ale z drugiej strony niedostępne dla szerokiego grona odbiorców są z góry skazane na porażkę w tym plebiscycie. Tym większym zaskoczeniem jest drugie miejsce dla Volvo XC 90. Co tylko potwierdza, że marka Volvo może spokojnie patrzyć w przyszłość. Trzecie miejsce, z dużą stratą do dwóch wyższych miejsc, zajęła Mazda MX5, samochód nietuzinkowy, stosunkowo niedrogi, ale zupełnie egzotyczny dla Kowalskiego.

Astra CotY
fot. Opel PR

Pełne zestawienie wyników plebiscytu wygląda następująco:

  1. Opel Astra – 309 pkt
  2. Volvo XC90 – 294 pkt
  3. Mazda MX5 – 202 pkt
  4. Audi A4 – 189 pkt
  5. Jaguar XE – 163 pkt
  6. Skoda Superb – 147 pkt
  7. BMW serii 7 – 143 pkt

Warto dodać, że wśród jury Opel jako najlepszy samochód był wskazywany 13 razy, a Volvo 11. Nowa Astra zdecydowanie odstawała w tegorocznym zestawieniu, gdzie lista jest praktycznie pełna samochodów klasy premium. Zaskakiwać może dość niskie miejsce Skody Superb.

Wyniki pokazują, że w plebiscycie nie chodzi o najnowsze rozwiązania technologiczne, a dostępność samochodu dla jak największej grupy osób. Nie można powiedzieć, że nowa Astra nie jest nowoczesna. Jest, ale w swojej klasie. Proponuje jako pierwsza w klasie matrycowe światła LED, jednak do rozwiązań proponowanych przez Volvo czy BMW jej daleko.

Co proponuje Samochód Roku 2016? W wielkim skrócie można powiedzieć, że więcej za mniej. Jest mniejsza z zewnątrz od poprzedniczki, ale oferuje więcej miejsca w środku. Dotyczy to zarówno nadwozia typu hatchback jak i kombi (Sports Tourer). Nowa Astra jest o wiele lepiej oceniana przez specjalistów niż jej poprzedniczka. Dodatkowo nowa Astra jest nawet 200 kg lżejsza (w zależności od wersji silnikowej) od swojej poprzedniczki. Mamy do wyboru 2 silniki benzynowe – 1.0 i 1.4 – w różnych wariantach mocy od 100 do 150KM oraz silnik diesla o pojemności 1.6 w czterech wariantach mocy od 95 do 160KM. Jednak, żeby nie było zbyt kolorowo wiele osób z jury konkursu wskazywało, że Astra nie do końca zasługuje na tytuł najlepszego samochodu 2016 ponieważ sama nie jest liderem swojego segmentu.