Jeden z największych i ciekawych FinTechów w Europie, niemiecki Number26, otrzymał pełnoprawną licencję na działalność bankową w Europie. Zaledwie po 18 miesiącach działalności FinTech stał się pełnoprawnym bankiem mobilnym, pod nieco zmienioną nazwą N26.

Number26, czy też obecnie już N26, to projekt, który powstał w Niemczech i jest o tyle ciekawy, że niejako był odpowiedzią na działające już w Stanach Zjednoczonych Simple czy Moven, ale za rynek docelowy obrał sobie Unię Europejską, a dokładniej strefę euro. O działalności FinTechu pisaliśmy już w serwisie [Bank mobilny – przyszłość bankowości?]. Jak 21 lipca br, poinformowali przedstawiciele Number26, dotychczasowy FinTech stał się bankiem – N26. Kosmetyczna zmiana nazwy ma oznaczać zmiany jakie przeszła firma uzyskując licencję na prowadzenie działalności bankowej od Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

N26
Żródło: n26.com

Number26 miał być o tańszą alternatywą dla tradycyjnych rachunków bankowych, przez co na początku swojej drogi był łudząco podobny do już wtedy znanych i dużych amerykańskich FinTechów – Moven oraz Simple. Firma dostarczała darmowy rachunek bankowy, którego operatorem był inny bank, z darmową kartą do bankomatów. Rachunek był obsługiwany przez aplikację, która miała na celu łatwiejsze zarządzanie budżetem. Właściwie każda firma z sektora FinTech zazwyczaj specjalizuje się w jednej konkretnej dziedzinie. Jedni prowadzą rachunki osobiste, inni specjalizują się w płatnościach i transferach pieniędzy, kolejni zajmują się inną niszą rynkową. Tutaj widać różnicę w przypadku N26 najlepiej. Właściciele chcieli stworzyć nowoczesny bank z prostymi produktami. I to im się udało…

Dziś N26 to rachunek osobisty, ale również kredyty oraz inwestycje. Wszystko „opakowane” w prosty i przejrzysty i zgodnie z obecnymi trendami mobilny sposób. Obecnie bank posiada ponad 200 tys klientów w 8 państwach gdzie główną walutą jest euro, ponad 140 pracowników i pozyskał od inwestorów ponad 53 miliony dolarów, z czego 40 w ostatnim miesiącu. Nowy bank choć innowacyjny to stawia przede wszystkim na proste rozwiązania i chyba to jest jego największą siłą.

Tak szybki rozwój Number26 (czy raczej N26) pokazuje jak szybko rozwija się sektor FinTech na świecie. Co więcej, pokazuje, że popyt na tego typu usługi i firmy jest bardzo duży. Czy w Polsce jest szansa na podobny projekt? W najbliższym czasie wydaje się, że niestety raczej nie, co nie oznacza, że firm z sektora FinTech tutaj nie ma. Jednak ostatnie informacje, choćby o Banku Smart (który z N26 ma sporo wspólnego), który postanowił wyjść ze swoją ofertą do tradycyjnych placówek, pokazują, że na finanse w nowoczesnej formie jest u nas jeszcze za wcześnie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here