nokia kupuje withings
fot. z serwisu mashable.com

Firmy, czy też marki Nokia nie trzeba przedstawiać. Withings to francuski startup, który zdobywa cyfrowy rynek zdrowia. Jak poinformował koncern Nokia, marka przejmie Withings w III kwartale tego roku za 191 milionów dolarów (170 milionów euro). Tym samym kultowa już marka telefonów chce wrócić na rynek technologii mobilnej.

Nokia swego czasu była gigantem, niepodważalnym nr jeden na rynku telefonów komórkowych. Jednak po tamtej firmie nie zostało praktycznie już nic. Marka nie widziała perspektyw dla rynku smartfonów, za co zapłaciła olbrzymią cenę – praktycznie zniknęła z rynku by w konsekwencji sprzedać biznes swój telefoniczny biznes do Microsoftu.

Teraz Nokia chce ponownie włączyć się do walki o rynek urządzeń smart. Dlaczego teraz? Jak mówi prezes marki, Ramzi Haidamus, Nokia próbuje rozwinąć swój projekt WellCare, bardzo podobny do Apple’owego HealthKit. Przejmując francuski Withings firma wchodzi na rynek „cyfrowego zdrowia” o wiele szybciej niż robiłaby to samemu. Nokia tym samym zdobędzie część rynku „cyfrowego zdrowia”, segmentu, który zdobywa dużą popularność w dobie promocji zdrowego trybu życia. Tym właśnie zajmuje się Withings – monitoruje stan zdrowia użytkownika poprzez swoje urządzenia – wagi, zegarki, ciśnieniomierze – wszystkie „podłączone” do urządzeń mobilnych.

CEO Withings, Cédric Hutchings, ocenia połączenie sił z Nokią bardzo dobrze. Jak sam mówi w komunikacie firmy, znacznie przyspieszy to rozwój marki i jej produktów. Czego niechętnie komentuje prezes Withings to stosunkowo niska cena transakcji. Firma nie podaje wyników finansowych, dlatego rodzą się przypuszczenia, że transakcja była wymuszona.

Pytaniem pozostaje, czy marka Withings zniknie z rynku? Jak zapewniają przedstawiciele obu marek w najbliższym czasie nie, ale z drugiej strony Nokia jest zapewne bardziej rozpoznawalną marką na świecie niż Withings. Co więcej, czy Nokia odrobiła lekcję i wyciągnęła wnioski z porażki na rynku urządzeń mobilnych? Czy przez przejęcie firmy, która zdobywa coraz większe udziały w rynku cyfrowych urządzeń monitorujących zdrowie sprawi, że marka Nokia ponownie stanie się dużym graczem na rynku technologicznym?