ratalny kredyt dla firm w lipcu 2016, zadłużenie statystycznego Polaka, statystyczny frankowicz, limit w rachunku dla firm

Limit w rachunku to jedna z najpopularniejszych form kredytu na działalność bieżącą dostępna na rynku. Limit w rachunku dla firm to forma kredytu odnawialnego, który jest dostępny w większości banków. Jakie warunki dla małych firm proponują banki w marcu 2016?

Limit w rachunku jest często wybierany przez firmy z powodu stosunkowo niskich kosztów miesięcznych (choć nie zawsze tak jest w rzeczywistości, ale o tym później) – płacimy tylko odsetki od kwoty wykorzystanej w danym czasie, oraz odnawialnej formy – wpływy na rachunek pomniejszają nam automatycznie zadłużenie, które ponownie można wykorzystać. Co więcej limit w rachunku nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń kredytu, nawet gwarancjami BGK. Właśnie brak zabezpieczenia odróżnia limit od kredytu obrotowego (niekiedy nazywanego rewolwingowym), który może przyjąć łudząco podobną formę.

Specyficzna forma kredytu powoduje, że nie zawsze jest on najbardziej opłacalnym źródłem finansowania zewnętrznego. O tym kiedy wybrać limit a kiedy kredyt ratalny można przeczytać w linku. Co więcej limit w rachunku często zawiera dodatkowe opłaty – niespotykane przy tradycyjnym kredycie ratalnym – jak opłata administracyjna, która może przyjąć różne wielkości – albo od wysokości przyznanego limitu, albo od niewykorzystanej kwoty miesięcznie lub od kwoty wykorzystanej.

W większości przypadków wysokość przyznanego limitu jest zależna od naszych obrotów na koncie. Podane wartości w poniższej tabeli są wartościami maksymalnymi jakie dany bank może zaproponować, ale zazwyczaj nie będzie to więcej niż średnie miesięczne wpływy.

Wyjaśnienie jest konieczne do oferty Idea Banku, opłata administracyjna może zostać zamieniona na tzw. pakiet płynnościowy – limit faktoringowy w cenie 1% jego wartości miesięcznie. Natomiast marża jest zależna od ratingu klienta w banku.

Co więcej limit debetowy jest w zdecydowanej większości przypadków przyznawany na okres 12 miesięcy z opcją przedłużenia na kolejny okres. Jednak przedłużenie wiąże się z prowizją (zazwyczaj równą prowizji za przyznanie limitu) co znacznie podwyższa koszt takiego kredytu.

Limit w rachunku firmowym jest dobrym rozwiązaniem dla kredytów krótkoterminowych – do 12 miesięcy oraz jeżeli wykorzystujemy go przynajmniej w połowie jego wartości. W innych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest zwykły kredyt rozłożony na raty, gdzie powtarzające się opłaty (administracyjna, odnowienie) nie występują.

Poniżej tabela z ofertami bankowymi na niezabezpieczony limit w rachunku dla firm:

[jtrt_tables id=’3628′]