Deutsche Bank ukarany w USA, NBP bez zmian, strach przed brexit-em,

RPP nie zmieniła stóp procentowych w Polsce. Mario Draghi również nie zaskoczył na dzisiejszej porannej konferencji. Obecnie największą ofensywą cechuje się Bank Anglii, który wczoraj zapowiedział zmniejszenie wymogów kapitałowych dla banków  w celu poprawy akcji kredytowej dla firm i gospodarstw domowych.

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej, na której nowy prezes Adam Glapiński stwierdził, że na razie nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych w Polsce. Wciąż mamy stabilne tempo wzrostu gospodarcze, choć prognozy zostały nieco obniżone.

Roczne tempo wzrostu PKB powinno znaleźć się w przedziale 2,6 % – 3,8% w 2016 roku  wobec 3,0 – 4,5%. Z kolei utrzymująca się deflacja nie ma negatywnego skutku dla gospodarki. Podwyżki stóp procentowych mogłyby być rozpatrywane, gdyby tempo wzrostu gospodarczego wzrosło do 5%, podsumował Prezes NBP.

Polski złoty nie zareagował zbytnio na decyzję RPP. Dzisiaj nasza rodzima waluta traci ze względu na słaby klimat na rynkach. Obecnie inwestorzy nie tylko obawiają się skutków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, ale również o stabilność  włoskiego sektora bankowego, który ma problem z dużą ilością niespłacanych pożyczek. W ostatnich dniach coraz głośniej jest o konieczności dokapitalizowania tamtejszych banków. Prezes jednego z największych francuskich banków ostrzega, że kryzys w sektorze bankowym Włoch może przenieść do całej Europy.

Kurs USD/PLN przełamał okrągły poziom 4 złoty i prawdopodobnie w najbliższym czasie pozostanie nad tym obszarem. EUR/PLN pozostał pod strefą 4,45 i obecnie poziom ten powinien powstrzymywać dalsze wzrosty na tej parze. Złoty również tracił do franka szwajcarskiego, choć wydaje się, że poziom 4,12 nie zostanie w najbliższym czasie przełamany.

 

Powyższe komentarze i analizy zostały przygotowane przez Departament Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce wyłącznie w celach informacyjnych. Prezentują ona subiektywne zdanie autora, a sporządzone zostały w dobrej wierze i z należytą starannością. Niniejsze komentarze nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie transakcje zawarte w oparciu o informacje zawarte w tym materiale analitycznym. Należy mieć na uwadze, iż transakcje na instrumentach finansowych obarczone są ryzykiem, a poniesione straty mogą przekraczać zaangażowany kapitał początkowy.