Dosłownie parę dni temu zamieściliśmy wpis o najniższych marżach wśród kredytów to na te dwie propozycje niestety zabrakło miejsca, dlaczego o tym w dalszej części artykułu. Nie pozostaje jednak przyznać, że to 2 najprawdopodobniej najtańsze kredyty mieszkaniowe na rynku.

O tym, że marża kredytu, a konkretnie jej wysokość wpływa bezpośrednio na koszt kredytu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego też szukając kredytu najczęściej pierwszym kryterium wybrania bądź odrzucenia danej oferty jest właśnie jej wysokość. Przeciętna wysokość marży dla kredytu na cel mieszkaniowy przy LTV (czyli wartość kredytu w stosunku do wartości nieruchomości) na poziomie 80% na rynku to 1,5%-2%. Oczywiście w niektórych bankach może być ona niższa ze względu na niższe LTV lub odwrotnie – wyższe.

Jakiś czas temu pisaliśmy na stronach serwisu o kredycie z marżą poniżej 1%, a konkretnie o banku BPH ze swoją ofertą na poziomie 0,85%. Znalezienie oferty z marżą w okolicy 1% jest praktycznie niemożliwe, dlatego oferta BPH w tym przypadku jest bardzo konkurencyjna względem rynku. Niestety jak to zazwyczaj bywa, coś za coś, w banku nie musimy korzystać z wielu dodatkowych produktów, ale musimy liczyć się z prowizją za uruchomienie kredytu na poziomie 5% co znacznie podwyższa kwotę pożyczanych pieniędzy.

Dwie oferty, które tutaj mam zamiar przedstawić należą do wspomnianego już BPH i nowej oferty nowego banku BGŻ BNP Paribas. Oferty mają jednak dodatkowe warunki, które mogą być przeszkodą dla potencjalnych Kowalskich dlatego właśnie zabrakło ich we wpisie o najniższych marżach w kredytach hipotecznych.

Jakie to warunki:

BPH:

 • kredyt musi być zaciągnięty na max 15 lat (180 miesięcy). Przeszkodą do jego uzyskania jest wymagana wyższa zdolność kredytowa bo na krótszy okres czasu.

BGŻ BNP Paribas:

 • kredyt może być zaciągnięty na max 10 lat (120 miesięcy),
 • finansować kredytem możemy tylko nieruchomość kupowaną na rynku pierwotnym
 • musimy skorzystać z ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia nieruchomości z oferty banku

Co najistotniejsze w obu ofertach to marże minimalne:

 • BPH – 0,7%
 • BGŻ BNP Paribas – 1%

Drugim czynnikiem istotnym przy koszcie całkowitym kredytu jest wysokość pobieranej przez bank prowizji za uruchomienie kredytu.

 • BPH – 5%
 • BGŻ BNP Paribas – 0,5% – 4%

O ile BPH wprowadził jedną z góry jasno określoną wysokość prowizji, którą możemy w części wymienić na ubezpieczenie na życie i od utraty pracy – max 1,56% * 2 przy dwóch kredytobiorcach (co istotne ubezpieczenie jest wymagane na 1 rok bez konieczności przedłużania na kolejne okresy kredytowania) bank BGŻ BNP nie podaje co ma wpłynąć na wysokość prowizji, czyli podlega ona negocjacjom.

Obie oferty ze względu na swój kształt są skierowane do wąskiej grupy klientów, ale trzeba przyznać, że są one jednocześnie bardzo atrakcyjne. Poniżej tabele przedstawiające dwa opisane produkty:

BPH

[table id=16 /]

BGŻ BNP Paribas

 • Klient musi założyć / posiadać Konto Bardzo Osobiste
 • okres kredytowania – max 10 lat
 • Kredyt udzielany jest na zakup lub budowę nieruchomości na rynku pierwotnym (Deweloper)
 • bez dodatkowych ograniczeń kwoty kredytu i LTV
[ultimatetables 22 /]