Microsoft zna chyba każdy i firmy przedstawiać nie trzeba. Firma, której oficjalne początki są datowane na kwiecień 1975 może pochwalić się historycznym wynikiem finansowym, ale tego nie robi. Dlaczego?

Jeff Reifman, były pracownik Microsoftu, na swoje „odkrycie” wpadł przypadkiem podczas prac na temat zwolnień z podatków oraz posiadania majątku w rajach podatkowych przez globalne korporacje.

W ostatnim kwartale firma Microsoft przekroczyła niewyobrażalny niemalże pułap przychodów. Jak policzył Jeff Reifman, Microsoft w całej swojej historii osiągnął przychody przekraczające amerykański trylion dolarów! (1 000 000 000 000 USD – w Polsce bilion).

microsoft-cumulative-revenue
Źródło: Jeff Reifman

Firmą, która może pochwalić się podobnym osiągnięciem jest Apple, który tak olbrzymi skumulowany przychód osiągnął wcześniej – już w 2015 roku. Dla porównania takie firmy jak Google czy Amazon – dotychczas w swojej karierze osiągnęły znacznie mniejszy przychód – 400 miliardów USD Google, a Amazon ponad 545 miliardów dolarów. Jednak trzeba zaznaczyć, że Microsoft jest w tym zestawieniu najstarszą firmą założoną w 1975r. Apple został oficjalnie zarejestrowany w 1976, natomiast Amazon blisko 20 lat później – w 1994, a najmłodszy Google – w 1998 roku.

Jak podaje dalej Reifman w swoich wyliczeniach, Microsoft zarobił nieznacznie więcej w swojej historii niż Apple – ok. 265 miliardów dolarów w porównaniu z 261 mld Apple.

microsoft-cumulative-earnings
Źródło: Jeff Reifman

Ciekawe, jest, że firma nie podała do publicznej wiadomości tak dużego sukcesu. Co więcej nie odniosła się w żaden sposób do rewelacji podawanych przez Jeffa Reifmana.

21 kwietnia tego roku firma przedstawiła raport finansowy za trzeci kwartał. Wyniki jednak zawiodły inwestorów. Firma odnotowała sporo gorsze wyniki od przewidywanych. [Raport Microsoft za Q3]