Na rynku kredytów firmowych dzieje się ostatnimi czasy najwięcej. Pojawiają się nowe produkty jak np. w Raiffeisen Polbank, czy też atrakcyjne promocje jak w mBanku, BPH czy Aliorze. Większość ofert jest jednak skierowanych do małych firm, a co z firmami większymi?

Faktycznie większość opisywanych ofert czy wcześniejszych porównań dostępnych produktów jest skierowana do firm małych. Tym wpisem zaczynamy nadrabiać zaległości i porównamy produkty dla firm średnich. Porównamy tutaj linię kredytową dla średniego przedsiębiorstwa.

Linia kredytowa dla firm to limit globalny przyznany przez dany bank, który możemy podzielić na inne dodatkowe produkty bankowe. Dlatego też jest często nazywana wieloproduktową linią dla firm. Linia to produkt bankowy przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności, w ramach którego można wybrać subprodukty w zależności od potrzeby.

Jak to wygląda w praktyce? Bank wylicza danej firmie zdolność na limit globalny, który przedsiębiorstwo może spożytkować według swoich potrzeb w postaci kilku produktów, na które w danym momencie ma potrzebę. Dla firm jest to niezaprzeczalnie wygoda bo w razie potrzeby szybko może skorzystać z właściwego dla siebie produktu bez przechodzenia procedury wnioskowania o dany produkt. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Linia kredytowa dla firm to w większości przypadków takie same produkty w każdym banku:

  • kredyt odnawialny w rachunku
  • kredyt obrotowy – odnawialny lub ratalny
  • gwarancja bankowe
  • akredytywa

W zależności od banku oferta linii może różnić się szczegółami, które mogą mieć wpływ na wybór danego produktu i banku. Do skorzystania z linii kredytowej dla firm najczęściej warunkiem jest przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego. Są produkty, które tego nie wymagają, ale wtedy dostępny max limit jest znacznie mniejszy.

Czas trwania umowy o linię kredytową również różni się w danym banku, od 12 do nawet 72 miesięcy. Na to również należy zwrócić uwagę.

Dla kogo jest linia kredytowa dla firm?

W uproszczeniu można odpowiedzieć, że to produkt przeznaczony dla firm co najmniej średnich. A jakie to firmy średnie. Banki mają inne produkty dla firm z sektora mikro i inne dla firm większych. Niektóre banki, jak np. BPH jeszcze dokładniej systematyzują ofertę – dla firm mikro, dla przedsiębiorstw małych i średnich i dodatkowo dla korporacji – firm dużych. Firmy małe i średnie (w zależności od systematyki nazewnictwa przyjętego przez dany bank) jakie w tym wpisie są brane pod uwagę to przede wszystkim firmy, które prowadzą pełną księgowość oraz mają odpowiednie przychody – min 5 mln złotych rocznie. Banki raczej nie rozpatrują tutaj ilości zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób, choć przyjęte jest, że firma powinna zatrudniać powyżej 9 osób.

Przy wyborze linii kredytowej warto zastanowić się z jakich produktów możemy mieć potrzebę skorzystać, jeżeli takie produkty jak gwarancja czy akredytywa są nam zbędne, a liczymy na faktoring lub kartę to musimy takich produktów szukać.

[table id=22 /]