MDM

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) opublikował limity cen metra kwadratowego na III kwartał 2015r. w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MDM). Dużych zmian w stosunku do ubiegłego kwartału nie ma jeżeli w ogóle można mówić o zmianach.

Ostatnimi czasy wokół programu zrobiło się głośno z powodu planów dodania do programu mieszkań z rynku wtórnego. Na duże zmiany w programie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jak podają niektóre informacje BGK już poinformował banki biorące udział w programie, aby były przygotowane systemowo na zmiany od 1. sierpnia br. co może być znakiem, że znaczące zmiany wejdą właśnie z tą datą.

1. lipca jednak rozpoczął się III kwartał i co za tym idzie opublikowane zostały max limity ceny metra kwadratowego, które mogą być dofinansowane przez BGK w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Dla przypomnienia głównym kryterium przystąpienia do programu jest limit ceny metra kwadratowego nowego mieszkania, co istotne w każdym województwie inny. Bezpośrednim czynnikiem jest koszt odtworzeniowy metra kwadratowego podawany przez GUS. Ta jednostka jest mnożona przez 110%, które stanowi owy limit. Tyle w skrócie o programie.

Wskaźnik odtworzenia metra kwadratowego budynku podawany przez GUS, powoduje, że limit dopłat jest różny w różnych kwartałach roku bo tak jest przyjęte, że limity te będą aktualizowane raz na kwartał.

Drugim istotnym kryterium dla beneficjenta programu jest wiek – max 35 lat oraz nabywanie lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym. W przypadku mieszkania max wielkość powierzchni to 75 m2, a w przypadku domu jednorodzinnego 100m2. Z możliwością podniesienia tych wartości odpowiednio do 85 i 110 m2 w przypadku gdy beneficjent ma min trójkę dzieci.

Najniższe dopłaty względem ceny metra ponownie czekają na mieszkańców Opola, bo cały czas jest to jedyne miejsce gdzie max cena metra musi mieścić się poniżej 4 tys za metr kwadratowy, najmniej w całej Polsce. Tutaj żadnej zmiany względem poprzedniego kwartału nie ma.

Wszystkie pozostałe limity pozostają na tym samym poziomie co w drugim kwartale z wyjątkiem Gdańska, gdzie limit ceny metra został zmniejszony.

Poniżej tabela porównująca limity MDM z drugiego i trzeciego kwartału w największych miastach.

[table id=31 /]