Koniec dopłat w MdM na 2016

Początek roku przyniósł niewielkie zmiany w limitach dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych. Zmiany dotyczą tylko województwa pomorskiego. Niestety dla zainteresowanych tamtejszym rynkiem mieszkań – maksymalne ceny spadły.

Program rządowy Mieszkanie dla Młodych w drugiej połowie roku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Jednym z głównych powodów było włączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego. Rynek mieszkań z rynku wtórnego zdecydowanie ożywił program dopłat rządowych. Ożywił na tyle, że już pod koniec ubiegłego roku zastanawiano się czy dopłaty przeznaczone na 2016 wystarczą na zaspokojenie potrzeb rynku.

Oprócz dodania rynku wtórnego, zmieniły się również zasady wnioskowania i wysokości dopłat. Wnioskujące wspólnie osoby nie muszą być małżeństwem, a wysokość dopłaty jest uzależniona od ilości dzieci na utrzymaniu wnioskodawcy. Zniesiony został również maksymalny wiek dla rodzin z trójką i więcej dzieci. Te zmiany pozytywnie wpłynęły na zainteresowanie programem, z którego może obecnie skorzystać znacznie więcej osób. Kwoty dopłat również wzrosły i wynoszą nawet 30% (dla trójki i więcej dzieci). Tym samym w ekstremalnym przypadku dopłata może być wyższa niż 100 tys złotych.

Początek roku nie przyniósł istotnych zmian. Limity MDM na I kwartał 2016 są takie same jak na ostatni kwartał ubiegłego roku z jednym wyjątkiem. Limit ceny został zmniejszony w Gdańsku i gminach sąsiadujących z miastem. Dla pozostałej części województwa pomorskiego ceny minimalnie wzrosły. Obecnie limit w Gdańsku wynosi 5020,40 złotych za metr kw. dla rynku pierwotnego i 4564 złotych na rynku wtórnym. Wynika on ze zmniejszenia ceny odtworzenia metra kwadratowego na tym rynku.

Limity MDM na I kwartał 2016 i maksymalne kwoty dofinansowania prezentujemy w poniższym zestawieniu. Dodatkowo zachęcamy do pobrania i skorzystania z naszego kalkulatora MDM, który wskaże maksymalne dofinansowanie, ale również przeliczy jego wysokość.

[table id=69 /]