Limit w rachunku firmowym dla małych firm – zestawienie czerwiec 2016

Limit w rachunku firmowym w zależności od danego banku może nieć za sobą różne koszty dla klienta. Ile kosztuje odnawialny limit dla firm w czerwcu?

Limit w rachunku firmowym to jeden z najwygodniejszych sposobów finansowania zewnętrznego w firmie dzięki możliwości wykorzystania go w praktycznie dowolny sposób. Pieniądze pożyczamy kiedy chcemy, a bieżące wpłaty czy też zasilenia rachunku automatycznie pomniejszają zadłużenie firmy. Jakie warunki limitu w rachunku dla firmy proponują banki w czerwcu 2016?

Limit w rachunku firmowym choć najwygodniejszy to niekoniecznie najtańszy sposób kredytowania. Czy warto korzystać właśnie z tego rodzaju kredytu można przeczytać tutaj.

Limit w rachunku jest zdecydowanie chętniej udzielanym kredytem przez banki niż niezabezpieczony kredyt ratalny. Dlatego też ofert na ten rodzaj finansowania znajdziemy na rynku więcej niż na kredyt (pożyczkę) gotówkową dla firm.

Odnawialny limit w rachunku firmowym to nic innego jak debet, z którego firma może skorzystać w chwili kiedy go potrzebuje. Głównymi zaletami tego rozwiązania:

  • jest fakt, że pieniądze mamy do dyspozycji w każdym momencie i możemy je spożytkować w praktycznie dowolny sposób.
  • Dodatkowo, przy limicie płacimy odsetki tylko za wykorzystaną część jego środków oraz za faktyczny czas korzystania z pieniędzy banku.

Wadą limitów dla firm są często dodatkowe koszty, które możemy ponosić nawet z limitu nie korzystając. Jest to tak zwana opłata administracyjna lub opłata za gotowość środków.

Co więcej limit w rachunku jest zazwyczaj przyznawany na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia go o kolejny okres. Jednak jego przedłużenie kosztuje firmę kolejną prowizję za uruchomienie co również podnosi jego koszt.

W poniższym zestawieniu przedstawione są warunki odnawialnego limitu dla firm mikro i małych (w zależności od nomenklatury danego banku). Podstawowym kryterium w tym przypadku jest roczny obrót, który nie przekracza 5 milionów złotych, a firma nie prowadzi pełnej księgowości. 

Jednym z warunków kredytowych , którym banki nie chcą się oficjalnie „chwalić” jest wysokość marży kredytowej. Jej wysokość zależy od wielu czynników – zdolności kredytowej firmy, skłonności banku do ryzyka czy ratingu klienta etc. Dlatego większość z prezentowanych danych podaje „ustalana indywidualnie”. Wysokość marży kredytowej dla limitu w rachunku jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku kredytu rozłożonego na tradycyjne raty. Wartości w granicach 4% należy traktować jako bardzo dobre. Natomiast powyżej 7% jako przeciętne.