Limit w rachunku bieżącym jest jeżeli nie najpopularniejszym to jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań finansowych zewnętrznych przez przedsiębiorców. Na jakie warunki może liczyć przedsiębiorca przy limicie min. 100 tys PLN?

W tym wpisie przyjrzymy się tylko kredytom bez zabezpieczenia, ewentualnie z BGK. Nie bierzemy pod uwagę kredytów obrotowych w rachunku gdzie banki zazwyczaj wymagają dodatkowego zabezpieczenia na ruchomości lub nieruchomości.

Limit w rachunku to wygodna forma kredytu dla firm ze względu na brak określonego celu kredytu przez co przedsiębiorca nie musi przedstawiać kredytodawcy na co przeznaczył udostępnione środki. Kredyty w rachunku były również tańsze od popularnych kredytów gotówkowych, które często były/są traktowane jako ich alternatywa dla przedsiębiorców indywidualnych. Przy obecnych niskich stopach procentowych ta różnica jest często prawie niewidoczna.

 

Bank Max Limit, czym ograniczony Czy wymagany BGK? Prowizja Marża
BPH 150 tys, – mediana wpływów na rachunek NIE 2% 6-8,4%
BNP Paribas 2 średnio miesięczne przychody NIE 2,5% od 4,5%
Deutsche Bank 200 tys – do 50% przychodów/wpływów na rachunek NIE ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie
Getin Noble Bank do 100 tys, ale właściciel musi przedstawić, że jest właścicielem majątku przynajmniej w kwocie kredytu, który nie jest zabezpieczeniem w innym banku NIE ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie
mBank do 500 tys, liczone na podstawie dochodów NIE, ale poprawia warunki 2-5% 4,8 – 8,4%
Raiffeisen do 400 tys. TAK 2,5% – wymienna na ubezpieczenie dla IDG (0,25% miesięcznie), spółki 1% 3,5 – 5,5%
PEKAO do 150 tys. NIE rozpatrzenie wniosku 0,5%, uruchomienie 2,6% lub 3,6%. ustalane indywidualnie

 

Jak widzimy różnice w warunkach są spore już na pierwszy rzut oka. O ile wysokość prowizji oscyluje wszędzie na poziomie 2%, o tyle oprocentowanie może już różnić się znacznie. Zwłaszcza teraz przy niskich stopach niby mała różnica 1 czy 2 pp może zrobić dużą różnicę w odsetkach jakie musimy oddać do banku w każdym miesiącu.