Limit w rachunku bieżącym – porównanie

Limit w rachunku bieżącym jest jeżeli nie najpopularniejszym to jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań finansowych zewnętrznych przez przedsiębiorców. Na jakie warunki może liczyć przedsiębiorca przy limicie min. 100 tys PLN?

W tym wpisie przyjrzymy się tylko kredytom bez zabezpieczenia, ewentualnie z BGK. Nie bierzemy pod uwagę kredytów obrotowych w rachunku gdzie banki zazwyczaj wymagają dodatkowego zabezpieczenia na ruchomości lub nieruchomości.

Limit w rachunku to wygodna forma kredytu dla firm ze względu na brak określonego celu kredytu przez co przedsiębiorca nie musi przedstawiać kredytodawcy na co przeznaczył udostępnione środki. Kredyty w rachunku były również tańsze od popularnych kredytów gotówkowych, które często były/są traktowane jako ich alternatywa dla przedsiębiorców indywidualnych. Przy obecnych niskich stopach procentowych ta różnica jest często prawie niewidoczna.

 

BankMax Limit, czym ograniczonyCzy wymagany BGK?ProwizjaMarża
BPH150 tys, – mediana wpływów na rachunekNIE2%6-8,4%
BNP Paribas2 średnio miesięczne przychodyNIE2,5%od 4,5%
Deutsche Bank200 tys – do 50% przychodów/wpływów na rachunekNIEustalane indywidualnieustalane indywidualnie
Getin Noble Bankdo 100 tys, ale właściciel musi przedstawić, że jest właścicielem majątku przynajmniej w kwocie kredytu, który nie jest zabezpieczeniem w innym bankuNIEustalane indywidualnieustalane indywidualnie
mBankdo 500 tys, liczone na podstawie dochodówNIE, ale poprawia warunki2-5%4,8 – 8,4%
Raiffeisendo 400 tys.TAK2,5% – wymienna na ubezpieczenie dla IDG (0,25% miesięcznie), spółki 1%3,5 – 5,5%
PEKAOdo 150 tys.NIErozpatrzenie wniosku 0,5%, uruchomienie 2,6% lub 3,6%.ustalane indywidualnie

 

Jak widzimy różnice w warunkach są spore już na pierwszy rzut oka. O ile wysokość prowizji oscyluje wszędzie na poziomie 2%, o tyle oprocentowanie może już różnić się znacznie. Zwłaszcza teraz przy niskich stopach niby mała różnica 1 czy 2 pp może zrobić dużą różnicę w odsetkach jakie musimy oddać do banku w każdym miesiącu.