Leasing z niską ratą od dealera czy wynajmij i oddaj

Leasing jest jedną z najpopularniejszych dróg do finansowania auta firmowego. Poza użytkowaniem samego auta daje przedsiębiorcom tarczę podatkową. U dealerów samochodowych coraz częściej w ofercie leasing z niską ratą, znacznie niższą niż przy leasingu standardowym.

Program leasing z niską ratą (tak go nazwijmy) jest skierowany tylko do przedsiębiorców. Jest to połączenie tradycyjnego leasingu z wynajmem. Choć sam leasing jest rodzajem wynajmu w tym przypadku nie ma konieczności (choć jest taka możliwość) wykupu leasingowanego auta. Po okresie leasingu można samochód zwrócić do dealera, albo wymienić na nowy egzemplarz. To jest powodem stosunkowo niskich rat w okresie obowiązywania umowy. Wyższy niż w przypadku standardowego leasingu jest wykup. Takie rozwiązanie może być atrakcyjne dla osób, które chcą korzystać z nowych samochodów.

Leasing z niską ratą jest domeną sieci dealerskich. W przypadku każdej marki inaczej jest nazywany, ale polega wszędzie na tym samym. W przypadku Audi jest to Audi Perfect Lease, Mercedes ma Lease&Drive a BMW – Comfort Lease. Jest jeszcze SMARTPLAN Leasing od Toyoty. Podobny program ma być dostępny od tego roku w Volvo we współpracy z grupą mBanku.

Program polega na możliwości wynajmu samochodu przez określony czas i późniejszą wymianę go na nowy model bez konieczności wykupu. Niskie raty są wynikiem tego iż po okresie leasingu wartość wykupu jest wysoka na poziomie 40-tu kilku procent po 3 latach wynajmu. Na poziomie niedostępnym w przypadku standardowego leasingu operacyjnego. Programy niezależnie od firmy mają pewne cechy wspólne:

  • opłata wstępna od 0%
  • niska rata miesięczna – odpowiadająca utracie wartości auta w czasie wynajmu
  • ograniczony przebieg roczny
  • wysoka wartość wykupu (tzw. wartość rezydualna)
  • możliwość wymiany na nowy samochód bez konieczności wykupu

Same oferty różnią się szczegółami, dlatego w osobnym wpisie postaramy się porównać oferty BMW, Audi i Mercedesa.