Leasing w procedurze uproszczonej

Procedura uproszczona w leasingu polega na tym, że leasingobiorca nie jest zobligowany przedstawiać dokumentów dochodowych. Wystarczą dokumenty rejestrowe firmy i dokumenty tożsamości właścicieli lub wspólników.

Metoda uproszczona często nazywana jest metodą błyskawiczną ze względu na szybką decyzję i krótki czas oczekiwania. Firmy leasingowe nie chcą jednak finansować wszystkich produktów w ten sposób. Najpopularniejszym przedmiotem leasingu w tej formie są samochody.

Leasing jest często uważany za produkt łatwiej dostępny dla młodych firm ze względu na większą dostępność. Leasing metodą uproszczoną faktycznie potwierdza tę opinię. W niektórych przypadkach leasing jest udzielany firmom od pierwszego dnia ich działalności.

W raz z uproszczoną procedurą musimy liczyć się z tym, że leasingodawca będzie wymagał większego wkładu własnego tzw. czynszu inicjalnego. W teorii opłata ta zaczyna się od 0%, ale jest to ustalane indywidualnie w każdym przypadku. Zazwyczaj im młodsza firma i starszy przedmiot leasingowania tym opłata wstępna będzie większa.

Obecnie firmy coraz częściej i chętniej leasingują samochody używane, średnio do 5 lat. Okres leasingowania również systematycznie się wydłuża i w przypadku samochodów wynosi obecnie 84 miesiące.

W metodzie uproszczonej łatwiej będzie nam leasingować przedmiot teoretycznie szybko zbywalny, nowy lub stosunkowo nowo, o ograniczonej wartości. Max kwota netto dla jednego samochodu to 200 tys netto.

Oprócz prezentowanych poniżej 2 firm, metodę uproszczoną stosuje również EFL, PKO Leasing i np. Polski Leasing w niektórych przypadkach.

 

Firma leasingowaIdea LeasingGetin Leasing
Wartość auta nettodo 200 tys nettodo 150 tys netto
Max okres leasingu84 miesiące84 miesiące
Czynsz inicjalnyust. indywidualnieod 1% – auto nowe do 100 tys netto od 9% – auto używane
Min. okres prowadzenia działalności0 miesięcy3 miesiące