Procedura uproszczona w leasingu polega na tym, że leasingobiorca nie jest zobligowany przedstawiać dokumentów dochodowych. Wystarczą dokumenty rejestrowe firmy i dokumenty tożsamości właścicieli lub wspólników.

Metoda uproszczona często nazywana jest metodą błyskawiczną ze względu na szybką decyzję i krótki czas oczekiwania. Firmy leasingowe nie chcą jednak finansować wszystkich produktów w ten sposób. Najpopularniejszym przedmiotem leasingu w tej formie są samochody.

Leasing jest często uważany za produkt łatwiej dostępny dla młodych firm ze względu na większą dostępność. Leasing metodą uproszczoną faktycznie potwierdza tę opinię. W niektórych przypadkach leasing jest udzielany firmom od pierwszego dnia ich działalności.

W raz z uproszczoną procedurą musimy liczyć się z tym, że leasingodawca będzie wymagał większego wkładu własnego tzw. czynszu inicjalnego. W teorii opłata ta zaczyna się od 0%, ale jest to ustalane indywidualnie w każdym przypadku. Zazwyczaj im młodsza firma i starszy przedmiot leasingowania tym opłata wstępna będzie większa.

Obecnie firmy coraz częściej i chętniej leasingują samochody używane, średnio do 5 lat. Okres leasingowania również systematycznie się wydłuża i w przypadku samochodów wynosi obecnie 84 miesiące.

W metodzie uproszczonej łatwiej będzie nam leasingować przedmiot teoretycznie szybko zbywalny, nowy lub stosunkowo nowo, o ograniczonej wartości. Max kwota netto dla jednego samochodu to 200 tys netto.

Oprócz prezentowanych poniżej 2 firm, metodę uproszczoną stosuje również EFL, PKO Leasing i np. Polski Leasing w niektórych przypadkach.

 

Firma leasingowa Idea Leasing Getin Leasing
Wartość auta netto do 200 tys netto do 150 tys netto
Max okres leasingu 84 miesiące 84 miesiące
Czynsz inicjalny ust. indywidualnie od 1% – auto nowe do 100 tys netto od 9% – auto używane
Min. okres prowadzenia działalności 0 miesięcy 3 miesiące