Leasing samochodów osobowych w 2016

Udział wartości segmentu aut osobowych w całym rynku jest znacznie mniejsza niż w ujęciu ilościowym. Pod względem wartości leasingowane auta osobowe stanowią ponad 35% ogólnej wartości leasingu. W ubiegłym roku wartość leasingowanych aut osobowych przekroczyła 18 miliardów złotych. Co ciekawe, głównym odbiorcą leasingu w Polsce są mikro i małe przedsiębiorstwa, według raportu Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Stanowią one ponad połowę odbiorców ofert leasingowych. Co więcej, 60% umów leasingowych zawieranych przez tą grupę to leasing samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t.

Największe firmy leasingowe i udział samochodów osobowych w ich wynikuPowyższa tabela pokazuje wartościowy udział samochodów osobowych w ogólnym wyniku największych firm leasingowych w Polsce. Największy udział w całej wartości z oczywistych względów przypada VWFS – firmie, która powołana przede wszystkim została do finansowania aut koncernu Volkswagena. Obok VWFS tylko grupa Idea Leasing – Getin Leasing sfinansowała auta osobowe o wartości ponad 2 miliardów złotych.

Największe firmy leasingowe pod względem wartości leasingowanych samochodów osobowychPowyższa tabela pokazuje, że tylko w przypadku firm powiązanych z koncernami motoryzacyjnymi wartość leasingowanych przedmiotów przekracza 90%. Pozostałe firmy tylko zbliżają się do wartości 40%, z wyjątkiem mLeasingu.

Co interesujące, wartość leasingowanych aut wzrosła ponad 30%, ale ujęciu ilościowym (sztuk) wartość ta wzrosła o trochę ponad 26%. Może to oznaczać, że w leasingu aut osobowych coraz większe znaczenie ma klasa premium, czyli droższych aut. Auta marek premium są często proponowane w hybrydzie leasingu i wynajmu długoterminowego, często nazywanego tanim leasingiem lub leasingiem z niską ratą. W efekcie auto klasy premium leasingujemy za 1% netto wartości samochodu brutto miesięcznie. Widać to szczególnie dobrze po wynikach BMW i VWFS, które odnotowały wzrosty ponad 60% każdy. Efekty podpisania umowy z Volvo również można zobaczyć po wynikach mLeasingu. Wzrosty może nie są tak duże jak w przypadku wymienionych, ale sięgają 40%. Co ciekawe lider rynku Grupa Idea Getin Leasing w ilości umów zwiększył o trochę ponad 400 sztuk, a wartość przedmiotów spadła o ponad 8%.