Leasing samochodów osobowych w 2016

Leasing samochodów osobowych w 2016 roku to wciąż najliczniejszy segment rynku, którego wartość odpowiada ponad 1/3 całego rynku leasingowego w Polsce. Sam leasing ogólnie ma bardzo duże szanse na wyprzedzenie kredytów inwestycyjnych jako najczęściej wybieranego finansowania zewnętrznego przez firmy.

Rynek leasingu w Polsce 2016 rok może zdecydowanie zaliczyć do udanych. Według raportu Związku Polskiego Leasingu branża leasingowa osiągnęła ponad 16,5% wzrost w stosunku do roku 2015. W ciągu ostatniego roku aktywny portfel leasingowy wzrósł o blisko 20% do wartości przekraczającej 105 miliardów złotych, podczas gdy saldo kredytów inwestycyjnych wzrosło o ok. 13% do wartości 114,5 miliardów złotych. Jeżeli dynamika wzrostu w obu przypadkach by się utrzymała na takim samym poziomie to wartość leasingu praktycznie zrówna się z kredytem inwestycyjnym na koniec obecnego roku.

Głównym rynkiem dla leasingu wciąż pozostają samochody osobowe i dostawcze do 3,5t. Sprzedaż nowych aut w zeszłym roku wyraźnie wzrosła, a dzięki temu firmy leasingowe również odnotowały lepsze wyniki. Dynamika wzrostu w segmencie aut osobowych i dostawczych do 3,5t. wyniosła blisko 31%. Jest to jednocześnie najszybciej rozwijający się segment leasingu zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym.

Jak duży jest to segment dla całego rynku pokazuje poniższa tabela. W leasing oddano do użytku blisko 402 000 przedmiotów, z czego blisko 194 000, czyli 48,25% to leasing samochodów osobowych. Z dostawczymi i ciężarowymi do 3,5t. wielkość ta sięga ponad 58%!. Jednak największe firmy leasingowe w Polsce pod względem ilości oddanych w leasingu przedmiotów, a może przede wszystkim wartości tych umów nie muszą być od razu liderem w leasingu samochodów osobowych.

Kim jest faktyczny lider leasingu samochodów osobowych w Polsce?

Największe firmy leasingowe pod względem ilościowym i udział samochodów osobowych w ich wynikuJak pokazuje powyższa tabela drugi w zestawieniu EFL pod względem ilości udzielonych umów leasingowych w Polsce jedynie co trzecią umową finansuje auta osobowe. Podczas gdy lider rynku – Grupa Idea Leasing i Getin Leasing prawie co drugą, a w przypadku PKO Leasing czy mLeasing prawie 6 na 10 zawieranych umów dotyczy aut osobowych. Nie wspominając o Masterlease czy VWFS gdzie prawie wszystkie umowy dotyczą aut osobowych. Jeszcze dokładniej pokazuje to poniższa tabela, gdzie znajdziemy 12 największych firm w Polsce pod względem oddanych w leasing samochodów osobowych i udziału tych umów w całej działalności.

Największe firmy leasingowe pod względem ilości leasingowanych samochodów osobowychZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here