Związek Polskiego Leasingu opublikował wyniki firm leasingowych w Polsce po III kwartale bieżącego roku. Najczęściej wybieranym przedmiotem leasingowania są samochody osobowe, a które firmy leasingowe finansują je najczęściej?

Wyniki opublikowane przez ZPL są więcej niż dobre, a to pokazuje, że leasing jest bardzo dużą konkurencją dla kredytów inwestycyjnych udzielanych przez banki.

Wyniki firm leasingowych po trzech kwartałach 2016:

  • 42 miliardy złotych łącznego finansowania branży leasingowej, co oznacza wzrost o ponad 17 procent w stosunku rocznym.
  • 41% tej kwoty to finansowanie samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t, oznacza to wzrost o ponad 31%, do kwoty ponad 17 miliardów złotych, w stosunku do III pierwszych kwartałów 2015 roku.
  • Dynamika rozwoju usług leasingowych jest bardzo wysoka, zwłaszcza w segmencie pojazdów – samochody osobowe i dostawcze do 3,5t – wzrost o 31%, transport ciężki – wzrost o ponad 35% w stosunku rocznym.Warto zaznaczyć, że dwa lata temu wartość segmentu leasingowanych aut osobowych za analogiczny okres wynosiła 7,5 miliarda złotych. W 2016 wynosi ponad 14 miliardów złotych.

Segment pojazdów osobowych ma dwóch zdecydowanych liderów: Getin Leasing w ujęciu ilościowym i Volkswagen Leasing w ujęciu wartościowym.

wolumen leasingu aut osobowych

Pod względem wartości podpisanych umów leasingowych zdecydowanym liderem segmentu pojazdów osobowych jest Volkswagen przed Grupą Idea Getin oraz mLeasingiem. Dwaj liderzy mają realne szanse przekroczenia znaczącej wartości, 2 miliardów złotych każdy, finansowanych przez siebie aut osobowych.

osobowe_sztuki

Jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość przedmiotów, w tym przypadku aut osobowych, oddanych do użytku w formie leasingu Grupa Idea Getin pozostawia konkurencję daleko w tyle. Co ciekawe, Grupa IG odnotowała spadek tej wartości w stosunku do ubiegłego roku. Inną ciekawostką może być fakt, że marka BMW w bieżącym roku sprzedała firmom nieco ponad 8 tys aut, a BMW Financial Services sfinansował ponad 5 tys sztuk. Oczywiście to dość daleko idąca hipoteza, ale statystycznie wynika, że 25 na każde 40 sprzedanych aut BMW może być finansowanych leasingiem BMW.

udzial_w_wolumenie

Firmy leasingowe ściśle powiązane z producentami aut, Volkswagen, BMW czy Grupa Masterlease z oczywistych względów są w swoich działaniach nastawione przede wszystkim na finansowanie aut osobowych przez co udział finansowania samochodów osobowych w całym wolumenie (wartościowym) jest u nich bardzo wysoki – ponad 90%. W przypadku BMW nawet 98 procent. Z pozostałych firm z pierwszej 10. jedynie mLeasing przekroczył wartość 40% całego swojego wolumenu. Firma faktycznie posiada jedne z najkorzystniejszych warunków na rynku. Co więcej aktywnie współpracuje z producentami aut premium – Volvo, czy Infiniti przez wprowadzanie coraz popularniejszego produktu leasingu z wysoką wartością rezydualną (końcową). Z pierwszej dziesiątki najmniej „nastawionym” na finansowanie aut jest Millennium Leasing – 21% całej wartości sfinansowanych przez siebie przedmiotów leasingu.

udzial_w_sztukach

Pod względem ilościowym wygląda to trochę inaczej. BMW, VW i Masterlease wydają się finansować tylko, albo prawie tylko, auta osobowe. Jednak kilka firm przekracza lub zbliża się do granicy 50%. Innymi słowy, ponad lub prawie, połowa umów dotyczy aut osobowych. Tak jest w przypadku mLeasing, PKO Leasing (obie firmy blisko 60% swoich umów zawierają na finansowanie aut) czy BNP Paribas (48%) i lidera rynku – Getin Leasing – również 48% wszystkich umów.