Leasing samochodów osobowych to wciąż najpopularniejszy segment dla tego rodzaju finansowania. Wydawać by się mogło, że firmą nr 1 w finansowaniu aut osobowych powinien być Getin Leasing, który jak żadna inna firma specjalizuje się w właśnie w tej kategorii. Jednak lider może zaskoczyć, a raczej liderzy…

Według danych przekazanych przez Związek Polskiego Leasingu, rynek samochodów osobowych ma dwóch liderów – firmy Getin Leasing oraz Volkswagen Leasing. Getin podpisał najwięcej umów pod względem ilości, natomiast to Volkswagen Leasing osiągnął lepszy wynik pod względem wartości leasingowanych aut.

Duży wpływ na wynik ma zapewne bardzo dobra sprzedaż aut koncernu w tym roku. Volkswagen jest bowiem odpowiedzialny za „salonowy” leasing nowych aut Skody, Volkswagena, Seata, Audi i Porsche. Skoda i VW to liderzy sprzedaży aut osobowych w kraju, a ta jak widać wpływa na wielkość sprzedaży firmy leasingowej.

Jak widać na powyższym wykresie drugi pod względem wartości podpisanych umów jest mLeasing, którego wynik można tłumaczyć podpisaną umową o współpracy z Volvo. Największa obecnie firma leasingowa w Polsce (do momentu połączenia się Getinu i Idea) – EFL – zajęła 4 miejsce przed Raiffeisen Leasing.

Poniższy wykres przedstawia udział wartości podpisanych umów na samochody osobowe w ogólnym wolumenie danej firmy. Cztery firmy – Volkswagen, BMW FS, Materlease oraz Getin – osiągnęły pod tym względem wartość przekraczającą 50%, a trzy pierwsze ponad 90%. Na taki wynik zapewne wpływa fakt, że wszystkie są „flagowymi” dostawcami usług finansowych dla sieci dealerskich.