leasing od dealera

Nie jest tajemnicą, że oferty finansowania samochodów – osobowych czy ciężarowych – dostępne w salonach sieci dealerskich są zazwyczaj znacznie bardziej korzystne niż oferty dostępne w firmach zewnętrznych. Dotyczy to głównie ofert leasingu. Kto jednak stoi za tymi ofertami. Leasing od dealera, czyli z kim podpisujemy umowę?

Z jednej strony mamy firmy finansowe – córki, czyli firmy powołane do życia w celu udzielania finansowania, kredytu czy leasingu, dla aut firmy-matki. Taki przypadek znajdziemy w Volkswagenie (całej grupy koncernu), Mercedesie czy BMW.

Są jednak inne marki, które nie prowadzą swoich banków czy usług leasingowych. W takich przypadkach dochodzi do kooperacji na linii producent samochodów – firma leasingowa lub instytucja finansowa. Od grudnia ubiegłego roku taki rodzaj współpracy podjęli Volvo i grupa mBanku – o czym pisaliśmy. To oczywiście nie jedyny taki przykład, na rynku polskim takich modeli współpracy jest kilka. Pokazuje to poniższa tabela:

[docxpresso file=”http://fwf.com.pl/wp-content/uploads/2016/02/dealer_leasing.odt” comments=true]

Jak pokazuje powyższa tabela można się domyślić skąd tak dobre wyniki niektórych firm leasingowych. Kilka dni temu Masterlease poinformował o podpisaniu umowy z Jaguar-Land Rover (JLR) na udzielanie finansowanie dla tych dwóch marek samochodowych. Co zapewne zaowocuje kilkoma nowymi rozwiązaniami finansowymi, tak jak miało to miejsce w przypadku mBanku i Volvo.

Bardzo duży udział w rynku leasingowym marki Volkswagena wynika z faktu, że VWFS finansuje wszystkie marki grupy – Audi, Porsche, Seata, Skodę i Volkswagena. Dobre wyniki sprzedażowe zwłaszcza Skody i Volkswagena zapewne przekładają się na wyniki instytucji finansowej.

Podobnie jest w przypadku Getin Leasing, który finansuje bardzo popularne marki w Polsce – Opla i Forda. BGŻ BNP również zyskuje dzięki współpracy z marką Hyundai.

Stała współpraca pozwala na budowanie specjalnych programów dla konkretnej marki czy nawet modelu. Dlatego też oferta otrzymana od dealera zazwyczaj jest trudna do przebicia dla firm zewnętrznych. Inną drogę obrał Raiffeisen Leasing, druga w Polsce największa firma leasingowa pod względem ilości finansowania samochodów osobowych. RL nie współpracuje z siecią dealerską, ale posiada od czasu do czasu oferty specjalne dla wybranych marek.