Swoista hybryda leasingu operacyjnego i wynajmu długoterminowego w postaci tak zwanego „leasingu z niską ratą” bądź też „taniego leasingu” zyskuje w tym roku na popularności. Producenci aut klasy premium starają się bardziej przekonać potencjalnego klienta do takiego rozwiązania oddając im luksusowe auto za 1% wartości miesięcznie.

Jeszcze na początku roku oferta leasingu w połączeniu z wynajmem dostępna byłą zaledwie u kilku producentów aut klasy premium. Tak zwany leasing z niską ratą zdobył w stosunkowo krótkim czasie dużą popularność i wyszedł z ofertą do szerszej publiczności. Takie rozwiązanie nie jest już zarezerwowane tylko dla marek luksusowych marek jak Audi, BMW, Mercedes czy Porsche. Rozwiązanie ma w już prawie każdy producent aut. Getin Leasing wprowadził nawet taką ofertę dla każdego klienta niezależnie od tego samochód jakiej marki ten chce nabyć.

Na czym polega atrakcyjność tej usługi?

W największym skrócie taka oferta leasingu polega na „wypożyczeniu” auta i spłacie tylko utraty jego wartości w trakcie trwania umowy. Dodatkowo, z racji, że jest to rodzaj leasingu operacyjnego leasingobiorca może nadal w pełni korzystać z tzw. tarczy podatkowej.

 

Leasing 1%Na koniec umowy pozostaje wysoka wartość końcowa auta, którą można wykupić i stać się właścicielem autem lub samochód oddajemy leasingodawcy, czyli najczęściej do dealera, i tym samym kończymy umowę.

Już nie leasing z niską ratą, ale z jeszcze niższą – leasing 1%

Szybkie zdobycie popularności produktu spowodowało, że producenci aut premium musieli wyjść z jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją. Dziś producenci aut klasy premium starają się przekonać potencjalnych klientów, że luksusowe auto może być jeszcze tańsze w utrzymaniu. Proponują ratę leasingu w wysokości 1% wartości nowego auta miesięcznie. Właściwie nie jest to nowość na rynku ponieważ taką ofertę Audi miało już w ubiegłym roku, jednak inne firmy dokładnie w ten sam sposób obecnie zachęcają swoich klientów. Niewątpliwą zaletą tego typu programu jest przejrzystość ceny. Płacąc 1% netto (co istotne) od wartości brutto (co równie istotne) możemy użytkować dany pojazd. Dla przykładu, miesięczny koszt leasingu auta wartego 100 tys złotych brutto to 1 tys złotych netto. Niezależnie od tego na jaki okres podpiszemy umowę. Taką ofertę proponują nam:

  • Audi w Audi PerfectLease
  • Mercedes w Lease&Drive
  • BMW w ComfortLease
  • Jaguar
  • Land Rover
  • Lexus w SmartPlan
  • niedawno dodany do oferty w Infiniti leasing 1%

Z racji, że mówimy o leasingu to minimalny czas trwania takiej umowy to 24 miesiące i coraz więcej producentów pozwala nam na taki okres zawrzeć umowę. Niektórzy zakładają, że minimalny czas trwania umowy musi być o 12 miesięcy dłuższy.

Co ciekawe za 1% możemy jeździć również Volkswagenem, który jako jedyny nie jest przedstawicielem klasy premium. Jednak za finansowanie w grupie VW odpowiada Volkswagen Leasing, który również przygotował ofertę dla Audi. Czy jest to tylko wyjątek, czy też można się spodziewać, że również oferty leasingu 1% wejdą do salonów mniej prestiżowych marek musimy poczekać, żeby poznać odpowiedź.

Leasing 1%Leasing z niską ratą nie dla każdego

Nie dla każdego taka forma leasingu będzie korzystna.

Po pierwsze – cena. Jeżeli chcemy na koniec wykupić auto to zdecydowanie (całościowo) tańszy okaże się „tradycyjny” leasing operacyjny.

Po drugie – limit kilometrów. Leasing z niską ratą niezależnie czy za 1% miesięcznie czy inny ma pewną cechę wspólną – ograniczenie przejechania maksymalnej ilości kilometrów w okresie trwania umowy. Jeżeli jeździsz dużo (powyżej 20-25 tys kilometrów rocznie) to nie jest oferta dla Ciebie.

Po trzecie – szczególne dbanie o auto. Jeżeli z góry planujemy, że auto będziemy oddawać po zakończeniu umowy to musimy o nie wyjątkowo dobrze dbać. Nie jest to być może szczególnie uciążliwe, ale wszelkie rysy, zadrapania wewnątrz auta etc. będą wiązały się z dodatkowymi kosztami dla leasingobiorcy. Chodzi o to, że auto teoretycznie będzie miało mniejszą wartość np. przez przypaloną papierosem tapicerkę niż zakładała to umowa.

Po czwarte – jest to oferta dostępna TYLKO dla firm i przedsiębiorców. 

Oferta leasingu z niską ratą i wysokim wykupem jest dostępna już w Audi Perfect Lease oraz podobna w warunkach choć nieco inaczej rozliczana w najmie konsumenckim Happy Miles w ofercie Getin Leasingu. Więcej o tych produktach przeczytasz tutaj.