Kredyt inwestycyjny to sztandarowy produkt finansowy dla przedsiębiorstw. Kredytem inwestycyjny pozwala sfinansować nakłady na odtworzenie lub zwiększenie aktywów trwałych lub długoterminowych aktywów finansowych. To zdecydowanie najkorzystniejszy sposób finansowania zewnętrznego przy rozbudowie firmy.

Najkorzystniejszy oznacza również najtrudniejszy do uzyskania. Kredytem inwestycyjnym możemy sfinansować rozbudowę nieruchomości, nabycie nieruchomości, zakup maszyn i urządzeń, nabycie innych spółek etc.

Warunki kredytowanie możemy porównać do kredytów mieszkaniowych na rynku kredytów osobistych. W przypadku kredytów inwestycyjnych banki również najchętniej zabezpieczają się na nieruchomościach. Różnicą jest możliwość zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomościach komercyjnych. Możemy również kredyt inwestycyjny zabezpieczyć na nabywanych ruchomościach.

W tym wpisie skupię się jednak na zabezpieczeniu na nieruchomości, a celem kredytu ma być np. nabycie owej nieruchomości. Rynek kredytów inwestycyjnych jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany ofertowo niż rynek kredytów detalicznych. Każdy bank ma swoje preferencje co do finansowanej branży, samej inwestycji etc.

Marże kredytów również są ustalane indywidualnie i zależą od wielu czynników. To samo dotyczy okresu kredytowania, a jak wiadomo okres kredytowania będzie miał duży wpływ na wysokość miesięcznego zobowiązania kredytobiorcy. Poniżej prezentujemy listę banków gdzie przedsiębiorca uzyska najdłuższy okres kredytowania. Porównujemy kredyty inwestycyjne.

 

Bank Max okres kredytowania Max LTV Max kwota w PLN Marża Prowizja
BGŻ 10 lat 80% 2 000 000 od 3,5% 2,5%
BOŚ 10 lat 80% ustalane indywidualnie od 3,2% 1,5%
Alior Bank 20 lat ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie 2%
Deutsche Bank PBC 15 lat 80% ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie
GNB 15 lat do 100% nakładów ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie
BNP 15 lat ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie ustalane indywidualnie
Idea Bank 10 lat 80% 3 000 000 ustalane indywidualnie od 0%
mBank 20 lat 80% 4 000 000 od 4% od 0%
BPH 10 lat 80% 1 000 000 od 5% od 2%
Raiffeisen Polbank – w formie pożyczki hipotecznej 15 lat 80% 1 200 000 od 1,5% od 2,5%