Kredyty inwestycyjne – gdzie najdłuższy okres kredytowania?

Kredyt inwestycyjny to sztandarowy produkt finansowy dla przedsiębiorstw. Kredytem inwestycyjny pozwala sfinansować nakłady na odtworzenie lub zwiększenie aktywów trwałych lub długoterminowych aktywów finansowych. To zdecydowanie najkorzystniejszy sposób finansowania zewnętrznego przy rozbudowie firmy.

Najkorzystniejszy oznacza również najtrudniejszy do uzyskania. Kredytem inwestycyjnym możemy sfinansować rozbudowę nieruchomości, nabycie nieruchomości, zakup maszyn i urządzeń, nabycie innych spółek etc.

Warunki kredytowanie możemy porównać do kredytów mieszkaniowych na rynku kredytów osobistych. W przypadku kredytów inwestycyjnych banki również najchętniej zabezpieczają się na nieruchomościach. Różnicą jest możliwość zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomościach komercyjnych. Możemy również kredyt inwestycyjny zabezpieczyć na nabywanych ruchomościach.

W tym wpisie skupię się jednak na zabezpieczeniu na nieruchomości, a celem kredytu ma być np. nabycie owej nieruchomości. Rynek kredytów inwestycyjnych jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany ofertowo niż rynek kredytów detalicznych. Każdy bank ma swoje preferencje co do finansowanej branży, samej inwestycji etc.

Marże kredytów również są ustalane indywidualnie i zależą od wielu czynników. To samo dotyczy okresu kredytowania, a jak wiadomo okres kredytowania będzie miał duży wpływ na wysokość miesięcznego zobowiązania kredytobiorcy. Poniżej prezentujemy listę banków gdzie przedsiębiorca uzyska najdłuższy okres kredytowania. Porównujemy kredyty inwestycyjne.

 

BankMax okres kredytowaniaMax LTVMax kwota w PLNMarżaProwizja
BGŻ10 lat80%2 000 000od 3,5%2,5%
BOŚ10 lat80%ustalane indywidualnieod 3,2%1,5%
Alior Bank20 latustalane indywidualnieustalane indywidualnieustalane indywidualnie2%
Deutsche Bank PBC15 lat80%ustalane indywidualnieustalane indywidualnieustalane indywidualnie
GNB15 latdo 100% nakładówustalane indywidualnieustalane indywidualnieustalane indywidualnie
BNP15 latustalane indywidualnieustalane indywidualnieustalane indywidualnieustalane indywidualnie
Idea Bank10 lat80%3 000 000ustalane indywidualnieod 0%
mBank20 lat80%4 000 000od 4%od 0%
BPH10 lat80%1 000 000od 5%od 2%
Raiffeisen Polbank – w formie pożyczki hipotecznej15 lat80%1 200 000od 1,5%od 2,5%