kredyt dla wolnych zawodów

Jest kilka grup klientów szczególnie lubianych przez instytucje finansowe, nie tylko banki, ale również firmy leasingowe. Klienci szczególnie lubiani w bankach to emeryci, rolnicy i przedstawiciele tzw. wolnych zawodów czyli lekarze, prawnicy, architekci etc. Dla tych ostatnich banki mają nawet oferty specjalne.

Nie wszystkie banki postępują tak samo i nie wszystkie mają oferty specjalne dla wybranych grup zawodowych, ale nie jest tajemnicą, że lekarzowi lub adwokatowi łatwiej jest uzyskać kredyt niż przeciętnemu Kowalskiemu, który prowadzi działalność gospodarczą. Kredyty firmowe dla wolnych zawodów cechują się zarówno uproszczoną procedurą kredytową oraz niższymi kosztami.

Niektóre z wymienionych banków oferują naprawdę wysokie kwoty kredytów przedstawicielom wolnych zawodów nawet bez dokumentów finansowych. Dla lekarza, który prowadzi indywidualną praktykę lekarską w ramach działalności gospodarczej znajdą się banki, które są w stanie zaproponować finansowanie już od pierwszego dnia działalności.

Jakie grupy wolnych zawodów mają najlepsze oferty:

  • lekarz (w tym stomatolog i lekarz weterynarii)
  • adwokat
  • notariusz
  • radca prawny
  • architekt
  • doradca podatkowy

W zależności od danego banku grupa osób, które mogą liczyć na specjalne traktowanie może być większa. W Meritum Banku np. profesjonalistami są fryzjerzy i właściciele warsztatów samochodowych. Dodatkowo bank wprowadził listę zawodów perspektywicznych, o których pisaliśmy już w serwisie.

W poniższej tabeli przedstawiamy tylko kredyty firmowe, czyli z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. W zestawieniu prezentujemy tylko kredyty bez zabezpieczenia oraz bez dodatkowych możliwości zabezpieczenia ich np. przez BGK. Dodatkowo przedstawiciele wolnych zawodów mogą skorzystać ze zwykłych kredytów gotówkowych w ofertach specjalnych, których w tabeli nie ujmowaliśmy.

W zestawieniu staraliśmy się zebrać tylko takie oferty, które albo są udzielane na podstawie oświadczenia o wynikach finansowych lub takie które faktycznie mają lepszą ofertę względem standardowej w danym banku. Większość banków stosuje procedurę uproszczoną dla wolnych zawodów, wyjątkiem jest tutaj ING, który przeprowadza pełny proces kredytowy. Dodatkowo profesjonalista w ING musi wykazywać dochody min. 5 tys PLN netto miesięcznie, żeby móc skorzystać z warunków specjalnych.

[table id=52 /]