kredyt dla firm ze stałym oprocentowaniem

Zdecydowana większość produktów kredytowych w PLN w bankach ma oprocentowanie oparte o zmienną stawkę referencyjną i stałą marżę w całym okresie kredytowania. Dziś kiedy mamy najniższe stopy procentowe w historii kredyt są najtańsze, ale stawki referencyjne wzrastają, a stopy procentowe w najbliższych latach według specjalistów również będą rosnąć. Dla zabezpieczenie własnej wypłacalności warto rozważyć kredyt ze stałym oprocentowaniem.

Co daje stałe oprocentowanie kredytobiorcy? Przede wszystkim spokój i pewność jaką będzie płacił ratę w całym okresie kredytowania. W kredytach ze zmiennym oprocentowaniem – stała jest tylko marża banku w całym okresie kredytowania, natomiast oprocentowanie zmienia się w czasie z powodu stopy referencyjnej o jaką jest ono oparte – w przypadku kredytów w złotówkach WIBOR. Stawka WIBOR jest ustalana codziennie przez największe banki w Polsce. Największym uproszczeniu jest oprocentowanie pożyczki między bankami. WIBOR jest zależny od stóp procentowych, które to ustala Rada Polityki Pieniężnej.

Dziś kiedy mamy najniższe stopy procentowe w historii, WIBOR (niezależnie 3M, 6M czy 12M) też jest rekordowo niski, a przez to kredyty są stosunkowo tanie. Ale jak przewidują specjaliści poziom stóp procentowych będzie rósł, niektórzy wspominają już o końcówce roku 2016.

Niewiele banków, dziś decyduje się na oferowanie swoich produktów ze stałym oprocentowaniem. Zazwyczaj jeżeli już do tego dochodzi to oprocentowanie to jest wyższe niż przy opcji ze zmiennym. Wyjątkiem była niedawna oferta kredytu gotówkowego w BPH, gdzie oprocentowanie w wysokości 4,9% było gwarantowane w całym okresie kredytowania tj. nawet na 10 lat. Tej oferty bank już nie posiada, co prawda BPH jeszcze nawet za czasów operowania pod szyldem GE Money Banku nigdy nie podnosił oprocentowania kredytów gotówkowych nawet przy wzroście stóp procentowych.

W kredytach firmowych trudno znaleźć oferty ze stałym oprocentowaniem. Jednym z wyjątków jest kredyt dla firm ze stałym oprocentowaniem w Plus Bank pod nazwą MIKRO INWESTYCJA.

Szczegóły produktu:

  • oprocentowanie stałe w całym okresie kredytowania – 10%
  • max okres kredytowania to 60 miesięcy
  • max kwota to 300 tys PLN, ale max do 100 tys PLN bez zabezpieczeń rzeczowych
  • prowizja za rozpatrzenie wniosku 0,3% min. 100 PLN (wg. TOiP)
  • prowizja za udzielenie kredytu – 1,5% – 4%

Kredyt jest kredytem celowym, czyli przeznaczenie jego musi być związane z finansowaniem środków trwałych do firmy. Z kredytu może skorzystać osoba, która prowadzi jednoosobową działalność (IDG) od min. 12 miesięcy.

10% to obecnie najwyższe możliwe oprocentowanie, które jeszcze nie tak dawno byłoby dość atrakcyjnym. Mając na uwadze potencjalne wzrosty stóp procentowych takie oprocentowanie może tylko zyskać na atrakcyjności.