Kredyt obrotowy

Najprawdopodobniej każda firma, wcześniej lub później rozważa możliwość finansowania zewnętrznego. Powodów może być kilka, ale jednym z najczęstszych przy kredytach obrotowych jest utrzymanie płynności finansowej. Po jakim czasie i gdzie firma może uzyskać takie finansowanie?

Kredyt obrotowy dla wielu firm jest nieodzownym narzędziem finansowym, który pomaga w codziennym życiu firmy. Niewątpliwą zaletą kredytu obrotowego jest to, że może zostać przeznaczony praktycznie na każdy cel. Bank nie wymaga od kredytobiorcy przekazywania informacji na co środki zostały przeznaczone, a kredytobiorca nie musi się z tego „tłumaczyć” bankowi.

Kredyt obrotowy może zostać przekazany do dyspozycji firmie w dwóch formach:

  • kredytu odnawialnego w ramach limitu w rachunku bieżącym
  • kredytu spłacanego w ratach – nieodnawialnego

Czym różni się w takim razie kredyt obrotowy odnawialny w rachunku od limitu w koncie firmowym? Z pozoru te dwie prawie identyczne formy kredytu różnią się przede wszystkim:

  • warunkami (marżą)
  • max wysokością kredytu
  • zabezpieczeniem

Limit w rachunku zazwyczaj nie ma zabezpieczenia przez co jest bardziej ryzykowny dla banku i dlatego jest droższy dla kredytobiorcy. Kredyt obrotowy jest ustalany na podstawie wysokości obrotów rocznych przez co może być wyższy niż limit w koncie oraz jest zabezpieczony. Formy zabezpieczenia kredytu obrotowego są różne:

  • hipoteka
  • zastaw na maszynach
  • BGK
  • inne

Ile musimy prowadzić firmę, żeby móc starać się o kredyt obrotowy? Jak wspomniałem wcześniej max limit kredytu jest najczęściej x-krotnością średnich miesięcznych przychodów firmy w danym roku, dlatego min. okres prowadzenia firmy to 12 miesięcy. Oczywiście znajdą się banki, które podchodzą do tej formy finansowania bardziej restrykcyjnie i wymagają dłuższego okresu prowadzenia działalności.

Bank Max kwota kredytu Minimalny czas prowadzenia firmy
BPH 500 tys PLN 12 miesięcy
BGŻ do 500 tys PLN (max 3 krotność średnich miesięcznych wpływów) 12 miesięcy
Deutsche Bank PBC do 1 mln (max 100% średnich przychodów miesięcznych) 24 miesiące
Getin Noble Bank do 1 mln (max 3 krotność średnich miesięcznych przychodów) 24 miesiące
Idea Bank do 1 mln (max 3 krotność średnich miesięcznych przychodów) 3 miesiące/12 miesięcy
BZ WBK ustalane indywidualnie 12 miesięcy
Raiffeisen Polbank 500 tys PLN 18 miesięcy
mBank 500 tys PLN 12 miesięcy
BNP Paribas ustalane indywidualnie 12 miesięcy
Alior Bank ustalane indywidualnie 12 miesięcy
PKO BP ustalane indywidualnie 18 miesięcy