kredyt na refinansowanie poniesionych kosztów

Koszt kredytu hipotecznego jest uzależniony od celu kredytowania. Najtańsze są te przeznaczone na zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej, najdroższe te przeznaczone na dowolny cel. Jest jeszcze kredyt na refinansowanie poniesionych wydatków (kosztów) – co to takiego i dla kogo może być najlepszym rozwiązaniem?

W najprostszym wytłumaczeniu jest to kredyt zaciągnięty na środki, które już ponieśliśmy na zakup nieruchomości. Może to się wydawać trochę dziwne, ale jednak ma sens. W dużym skrócie w praktyce może to wyglądać następująco – kupujemy mieszkanie za gotówkę i zaciągamy pod nie kredyt.

Jak już kilkukrotnie były tutaj zamieszczane wpisy o tym, że cel kredytu jest bardzo istotny przede wszystkim dla naszych finansów tak jest również z tym specyficznym kredytem. Wyciągnięte w ten sposób pieniądze pożyczamy od banku po cenie kredytu z celem mieszkaniowym – czyli najtańszym na rynku. To jest właśnie główną zaletą tego celu kredytowego. Dla przykładu, kupujemy mieszkanie za gotówkę i po kilku miesiącach trafia się nam potrzeba zakupu, inwestycji czy też produktu X, ale z racji poniesionych kosztów na zakup mieszkania nie dysponujemy odpowiednim kapitałem. Możemy albo zrezygnować, albo szukać kredytu w banku. Możemy udać się po pożyczkę hipoteczną zabezpieczoną naszym mieszkaniem, ale ona będzie droższa (wyżej oprocentowana) niż zwykły kredyt mieszkaniowy. W takim przypadku zastosowanie ma kredyt na refinansowanie poniesionych kosztów. Bank pożyczy nam pieniądze po cenie kredytu na zakup mieszkania.

Innym przykładem, może być wniesienie przez nas zbyt dużego wkładu własnego, który znacznie nadszarpnął nasz budżet. Chcąc uwolnić zamrożone środki w nieruchomości możemy właśnie skorzystać z kredytu na refinansowanie poniesionych wydatków.

Jednakże, trzeba wiedzieć, że nie każdy bank taki cel kredytu uznaje oraz może chcieć refinansować tylko określoną wartość poniesionych wydatków – mniejszą niż mógłby udzielić kredytu z celem na zakup. Taka sytuacja spotka nas np. w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), Deutsche Banku oraz PEKAO S.A. Co więcej, kredyt na refinansowanie poniesionych wydatków możemy uzyskać maksymalnie 2 lata po faktycznie poniesionych kosztach i też w określonych bankach (np. Alior Bank).

W poniższej tabeli znajdziecie gdzie i kiedy można o taki kredyt się ubiegać:

[jtrt_tables id=’3575′]

Ten rodzaj kredytu hipotecznego jest stosunkowo mało popularny, natomiast warto wiedzieć, że tak możliwość jest i pieniądze można pożyczyć taniej niż w przypadku standardowej pożyczki.