Kredyt na działalność bieżącą – zestawienie maj 2016

W maju pojawiło się kilka ciekawych ofert na niezabezpieczony ratalny kredyt dla firm

Kredyt na działalność bieżącą, czyli na wszelkie wydatki związane z prowadzoną działalnością firmy, to jeden z najpopularniejszych celów kredytowych w przypadku małych firm. W poniższym zestawieniu przeglądamy warunki na spłacany w ratach kredyt na działalność bieżącą w maju 2016.

Pomimo, że takie przeznaczenie kredytu jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej zaciąganych zobowiązań w przypadku małych firm to liczba dostępnych ofert nie jest duża. Zestawienie obejmuje tylko te oferty, gdzie banki nie wymagają zabezpieczenia w formie nieruchomości, ruchomości czy nawet gwarancji BGK, a przeznaczenie kredytu jest w praktyce dowolne.

Zdecydowanie więcej ofert kredytu na działalność bieżącą znajdziemy na rynku w postaci odnawialnego limitu w rachunku firmowym. Kredyt spłacany w ratach bez zabezpieczenia (za zabezpieczenie banki zazwyczaj w tym przypadku traktują spłatę z rachunku firmowego lub w niektórych przypadkach weksle) banki lubią zdecydowanie mniej. Najprawdopodobniej wiąże się to z ryzykiem jakie ponosi dany bank.

Kredyty dla firm na działalność bieżącą w formie ratalnej przypominają popularne kredyty gotówkowe dla osób prywatnych. Co jednak istotne, w przypadku kredytów firmowych prowizje bankowe za udzielenie finansowania nie są jeszcze tak wysokie jak w przypadku kredytów gotówkowych. Teoretycznie dzięki temu powinny być w chwili obecnej tańszymi alternatywami.

Oferty takiego finansowania są pomimo ograniczonej ilości dość mocno zróżnicowane. Wydaje się, że banki nie są skłonne podjąć w tym przypadku tak dużego ryzyka jak w kredytach indywidualnych. Większość ofert jest skierowanych wyłącznie do małych lub mikro firm, które są prowadzone w formie indywidualnej działalności gospodarczej (IDG) – ewentualnie spółki cywilnej (S.C) lub jawnej (S.J) oraz rozliczają się na podstawie uproszczonej księgowości (KPiR, ryczałt, karta podatkowa). Wyjątkiem w poniższym zestawieniu są: Raiffeisen Polbank, PKO BP oraz mBank czy BZ WBK. Ograniczeniem pozostają również przychody, które nie powinny przekroczyć ok. 4 milinów złotych w większości banków.

W przypadku niezabezpieczonego kredytu dla firm zróżnicowanie ofert i warunków kredytowych jest duże. Zarówno pod względem wielkości kredytu jak i maksymalnego okresu kredytowania.

W tabeli zaznaczone kolorem żółtym są wartości najkorzystniejsze na rynku. Tym samym ranking kredytów firmowych na działalność bieżącą dla małych firm zdecydowanie wygrywa promocja kredytu dla firm w ING, która trwa do ostatniego dnia maja 2016.

BankMax okresMax kwotaMarża kredytowaProwizja za uruchomienie
Alior Bank120 miesięcy500 tys złotychod 6,17%od 0,99%
BGŻ BNP Paribas60 miesięcy400 tys złod 1,49%3%
BIZ Bank84 miesiące100 tys zł5,3 - 8,3%0,99 - 7,99%
BZ WBK60 miesięcy150 tys złind.3,5%
ING120 miesięcy500 tys zł3 - 4%0 lub 2,5%
mBank84 miesiące200 tys złind.od 0%
PEKAO S.A.60 miesięcy100 tys złind.od 0,7%
PKO BP60 miesięcy500 tys złind.2 - 5%
Raiffeisen Polbank72 miesiące250 tys złod 5%2,5%