Kredyt na działalność bieżącą – zestawienie czerwiec 2016

W maju pojawiło się kilka ciekawych ofert na niezabezpieczony ratalny kredyt dla firm

Przedsiębiorcy często, jeżeli nie najczęściej, szukają kredytu na cel dowolny. Czyli kredytu, który pozwala na dowolne dysponowanie środkami kredytowi w zależności od bieżącej potrzeby. Przeglądamy oferty banków kredytu dla firm na działalność bieżącą w czerwcu 2016.

Kredyt na działalność bieżącą może przyjąć dwie formy – (zazwyczaj) odnawialnego limitu w rachunku oraz kredytu spłacanego w tradycyjnych ratach – stałych lub malejących. Co więcej kredyt dla firm na bieżące potrzeby firmy może być zabezpieczony hipotecznie lub takiego zabezpieczenia nie posiadać. W poniższym zestawieniu przeglądamy tradycyjny kredyt ratalny bez zabezpieczenia.

Liczba dostępnych ofert w bankach na taki kredyt nie jest duża. Banki zdecydowanie chętniej wolą udzielić firmom kredytu w formie odnawialnego limitu niż kredytu spłacanego w ratach. Tym bardziej kredytu niezabezpieczonego. Za zabezpieczenie banki zazwyczaj w tym przypadku traktują spłatę z rachunku firmowego lub w niektórych przypadkach weksle. Jest to rozwiązanie finansowe, którego banki najzwyczajniej nie lubią z racji ponoszonego przez nie ryzyka.

Niezabezpieczony kredyt dla firm występuje praktycznie tylko w ofertach dla mikro i małych firm. Zazwyczaj dostępne są tylko dla osób prowadzących indywidualne działalności gospodarcze, które rozliczają się w formie uproszczonej księgowości. Większe firmy na tego rodzaju finansowanie w bankach nie mają co liczyć.

Mimo ograniczonej liczby ofert ratalnego kredytu dla firm na działalność bieżącą, oferty te dość mocno różnią się między sobą. Tak zróżnicowanej oferty w ramach jednego produktu próżno szukać w innych kredytach dla firm. O ile inne grupy kredytów są do siebie podobne pod względem np. maksymalnego okresu kredytowania, wysokości prowizji czy wielkości oferowanego kredytu, tak w przypadku kredytu gotówkowego dla firm banki bardzo różnie podchodzą do oferowanych przez siebie produktów. Różnice są widoczne w poniższej tabeli.

Ostatnie takie porównanie robiliśmy w ubiegłym miesiącu i większych zmian nie ma. Jednak lider poprzedniego zestawienia – Bank ING – zakończył swoją ofertę specjalną dla pożyczki dla przedsiębiorców. Co ciekawe bank nie wprowadził nowej oferty specjalnej dla tego produktu, co czynił praktycznie bez przerwy od około roku czasu. W tym momencie Pożyczka dla przedsiębiorców w ING jest oferowana tylko w wersji standardowej. Co to oznacza?

Przede wszystkim bank podwyższył marże kredytowe dla swoich klientów. W tym momencie najniższa marża kredytowa dla statystycznego Kowalskiego – który nie wykonuje zawodu lekarza lub prawnika lub innego preferowanego [pełna lista zawodów tutaj] – to 5% (4,5% w wariancie z ubezpieczeniem). Maksymalna jednak to 7%, czyli o 3 p.p. więcej niż w ubiegłym miesiącu. 

W tabeli zaznaczone kolorem żółtym są wartości najkorzystniejsze na rynku. Podwyższenie marży kredytowej nie przeszkodziło ING, żeby znów mieć najwięcej „żółtych” okienek w tabeli.

BankMax okresMax kwotaMarża kredytowaProwizja za uruchomienie
Alior Bank120 miesięcy500 tys złotychod 6,17%od 0,99%
BGŻ BNP Paribas60 miesięcy400 tys złod 1,49%3%
BIZ Bank84 miesiące100 tys zł5,3 - 8,3%0,99 - 7,99%
BZ WBK60 miesięcy150 tys złind.3,5%
ING120 miesięcy500 tys zł4 -7%0 lub 2,5%
mBank84 miesiące200 tys złind.od 0%
PEKAO S.A.60 miesięcy100 tys złind.od 0,7%
PKO BP60 miesięcy500 tys złind.2 - 5%
Raiffeisen Polbank72 miesiące250 tys złod 5%2,5%