Myśląc o kredycie mieszkaniowym często mamy na myśli okres kredytowania 30 lat. O ludziach, którzy zdecydowali się podpisać taką umowę mówi się, że wzięli ślub z bankiem. Niektórzy śmieją się, że kredyt będą spłacać do emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z tak długiego okresu kredytowania ze względu na swój wiek.

Większość banków nie chce udzielić kredytu na okres dłuższy niż do ukończenia 70-ego roku życia przez kredytobiorcę. To i tak teoretycznie 3 lata po przejściu na emeryturę. Jak sobie o tym pomyśleć to faktycznie wizja przyszłości jest lekko depresyjna. A niektóre banki decydują się ten okres jeszcze wydłużyć nawet do 80 roku życia!

Taka wizja obecnego dla 30- czy 40-latka może wydawać się przerażająca, ale jeżeli spojrzymy na to z innej strony takie działanie banków ma sens. Po kredyt mieszkaniowy nie wybierają się tylko 30- czy 40-latkowie, ale również osoby w dojrzalszym wieku, żeby nie powiedzieć starsze:) I takie rozwiązania są dla właśnie dla nich. Drugą grupę starszych klientów banków tworzą rodzice, którzy pomagają swoim dzieciom uzyskać wymaganą zdolność kredytową.

Max okres kredytowania ze względu na wiek wynosi obecnie 80 lat i jest proponowany przez 3 banki. Aby uzyskać jednak kredyt na taki okres czasu zazwyczaj trzeba spełnić dodatkowe warunki, np. zrobić cesję na bank z ubezpieczenia na życie, które pokryje pozostałą kwotę do spłaty. Jak nie trudno się domyślić takie ubezpieczenia będą stosunkowo drogie bo towarzystwa ubezpieczeniowe raczej niechętnie ubezpieczają osoby starsze.

W poniższej tabeli znajdziecie informacje, które banki kredytują do 80-roku życia. Większość banków jednak kredytuje do 70-roku życia.

 

Bank Max wiek kredytobiorcy na koniec spłaty kredytu
Alior Bank 80 lat
BGŻ 75 lat
BNP Paribas 75 lat
BOŚ 70 (powyżej wymagane ubezpieczenie na życie na kwotę min. pozostałą do spłaty)
BPH 75 lat (chyba, że LTV poniżej 50% wtedy do 80)
BZ WBK 70 lat (powyżej wymagane ubezpieczenie na życie na kwotę min. pozostałą do spłaty)
Citi Handlowy 70 lat
Credit Agricole 70 lat
Deutsche Bank PBC 70 lat
Eurobank 70 lat
Getin Noble Bank 80 lat
ING 70 lat (do 75 w określonych przypadkach)
mBank 70 lat
Millennium 75 lat
PEKAO S.A. 70 lat
PKO BP 75 lat (w określonych przypadkach może być dłużej)
Pocztowy 80 lat
Raiffeisen Polbank 70 lat