Czasy operacyjne maj 2015

Zakup upragnionego mieszkania na kredyt wiąże się często z dość długim czasem oczekiwania na decyzję, podpisanie umowy i wyczekiwane przelanie środków. Ile taka procedura będzie trwała w lipcu tego roku?

Czasy operacyjne podawane przez banki mogą się sporo różnić między sobą. W niektórych bankach przyjdzie nam czekać nawet ponad miesiąc,  a w innych cały proces nie będzie trwał dłużej niż dwa tygodnie. Oczywiście w bankach często reklamowanych lub gdzie oferta jest najbardziej konkurencyjna trzeba uzbroić się w większą cierpliwość.

Podane w tabelach czasy operacyjne zakładają procesowanie kompletnego wniosku, czyli sytuacji kiedy bank nie wymaga od nas dodatkowych dokumentów co zapewne będzie przekładało się na wydłużenie czasu podjęcia decyzji.

Najdłużej będziemy czekać na przejście całego procesu w banku BZWBK – nawet 30 dni roboczych. W tym banku od dłuższego już czasu proces jest długi, co może sugerować, że bank przyjmuje sporą ilość wniosków kredytowych. Dziwić może fakt, że oferta nie należy wcale do najtańszych na rynku.

Prawie 25 dni roboczych trwa proces w Raiffeisen Polbank. Proces w banku z miesiąca na miesiąc się wydłuża, jeszcze kilka miesięcy temu trwał on 8 dni. Bank ma w tym momencie atrakcyjną ofertę pod warunkiem korzystania z dodatkowych produktów jak ubezpieczenie na życie czy utraty pracy.

Na drugim końcu tabeli czasów jest bank Millennium, który podaje czas nawet 4 dni! 4 dni to przebieg całego procesu od przyjęcia wniosku kredytowego do wypłaty środków. Jeżeli zależy nam bardziej na czasie niż najniższej marży to będzie dobry wybór dla tych „spieszących się”. Jest jeszcze kilka banków gdzie będziemy czekać do 2 tygodni: PKO BP, Getin Noble Bank, Alior Bank, mBank Hipoteczny czy nowy BGŻ BNP Paribas.

Przedsiębiorcy, nie jest to nigdzie powiedziane oficjalnie, ale powinni być przygotowani na możliwości wydłużenia czasu oczekiwania z powodu większej ilości dokumentów, które muszą przedstawić w porównaniu np.  z zatrudnionymi na etacie.

Poniżej tabela z przewidywanymi czasami operacyjnymi podanymi przez banki:

[table id=19 /]