ile trzeba czekać na kredyt mieszkaniowy

Wdrożenie nowych przepisów dla wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych może znacząco wpłynąć na czas wydawania decyzji kredytowej. W ubiegłym miesiącu cały proces trwał najkrócej 4 dni, a najdłużej blisko 30. Ile trzeba czekać na swoją decyzję w sierpniu 2015?

Włączenie mieszkań z rynku wtórnego do programu MDM może, a przynajmniej takie są założenia, spowodować wzrost zainteresowania samym programem, ale również ma wpłynąć na ilość transakcji na rynku. Dlatego banki, które biorą udział w programie być może będą wydawać decyzje kredytowe z małym opóźnieniem. Okres wakacyjny nie wypłynął na skrócenie się całego procesu kredytowego w większości banków, a w niektórych przypadkach proces ten znacznie się wydłużył. Powodem może być okres urlopowy (mniejsza liczba analityków) oraz zwiększony popyt na korzystną ofertę kredytową.

Sam czas na rejestrację wniosków w systemach bankowych może się znacznie różnić. Różnice sięgać mogą nawet 9 dni roboczych. Wydawanie decyzji kredytowych również i wynoszą od 1 do nawet 18 dni. Dla osób pragnących kupić swoje wymarzone m różnice w czasie wydawania decyzji mogą wpłynąć na wybór banku i oferty. W lipcu najszybciej można było nabyć mieszkanie z pomocą kredytu z banku Millennium, teraz w tym banku proces również przebiega dość sprawnie – 8 dni, ale oznacza to, że wydłużył się dwukrotnie.

Podane czasy w poniższej tabeli są czasami deklarowanymi przez banki i zakładają brak wstrzymań decyzji z powodu konieczności dostarczenia wyjaśnień lub dodatkowych dokumentów. Podane wartości w tabeli przedstawiają łączny czas dla całego procesu kredytowego od złożenia wniosku kredytowego z wymaganym kompletem dokumentów do momentu uruchomienia kredytu, czyli przelewu środków na konto.

[table id=37/]

Jak podkreślamy w każdym z tych zestawień, cały proces może trwać dłużej gdyż powyższe zestawienie nie przewiduje czasu potrzebnego na zebranie potrzebnych dokumentów do kredytu, a na te zazwyczaj trzeba dodatkowo czekać, jak np. zaświadczenie ze spółdzielni w przypadku nabywanego mieszkania z rynku wtórnego czy zaświadczeń z Urzędu Skarbowego dla przedsiębiorców.

Czasy operacyjne wydłużyły się przede wszystkim w bankach, które udzielają kredytowania na 90% LTV. Nieznacznie skrócił się czas oczekiwania w BPH i BZ WBK. Najbardziej czas procesowania wniosku odczują klienci Raiffeisen Polbank. Bank w tym momencie deklaruje, że cały proces powinien trwać 35 dni roboczych, czyli półtora miesiąca. Najkrócej przy odrobinie szczęścia trzeba czekać w Getin Noble Banku – 6 dni. Bank zabezpiecza się jednak możliwością obsuwy do 3 dodatkowych dni.