Dla wielu z nas, po złożeniu wniosku o kredyt mieszkaniowy, czas wydaje się upływać jakby wolniej. Czekamy przecież nie na kredyt sam w sobie tylko na nowe mieszkanie. Często uzyskanie kredytu mieszkaniowego to ostatni krok do własnego, często wyczekanego „M”. Jak długo czeka się na decyzję kredytową w październiku?

W porównaniu do poprzedniego miesiąca większych zmian nie ma. Praktycznie w każdym banku powinniśmy uzyskać kredyt w ciągu miesiąca, ale są też takie gdzie decyzja kredytowa pojawi się ekspresowo – nawet w 2 dni! Jak brzmiał kiedyś slogan jednego z banków – „tak powinno być w każdym banku”.

W naszej tabeli podawane są orientacyjne czasy potrzebne do podjęcia przez banki decyzji kredytowej. Do uzyskania fizycznie pieniędzy trzeba jeszcze dodać kilka dni – na podpisanie umowy kredytowej, umowy notarialnej i finalne wypłacenie środków. Jednak samo uzyskanie decyzji sprawia, że kredytobiorcy już mogą myśleć o urządzaniu swojej nowej nieruchomości.

Najszybciej w Millennium, najdłużej w ING i PKO BP

Bank Millennium działa iście ekspresowo. Jeżeli tylko będziemy mieć trochę szczęścia to w ciągu 2 dni (bank mówi o terminie 2 – 4 dni) od złożenia wniosku możemy uzyskać ostateczną decyzję kredytową! Na drugim końcu mamy bank ING, gdzie jeżeli tego szczęścia nam trochę zabraknie to na decyzję możemy czekać nawet 20 dni roboczych, czyli blisko miesiąc z weekendami. Jeżeli szczęścia mamy trochę więcej to możliwe jest uzyskanie decyzji w czasie o połowę krótszym. Podobnie jest w PKO BP – maksymalnie 17 dni, minimalnie 12. Można to tłumaczyć faktem, że ING ma atrakcyjną ofertę kredytową, a przez to większe zainteresowanie wśród klientów, a największy bank w Polsce, PKO BP, niezmiennie cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów.

Podane w tabeli czasy są danymi orientacyjnymi, które zakładają, że złożony przez nas wniosek kredytowy jest kompletny.

czas oczekiwania na decyzję kredytową - październik 2016
Żródło: opracowanie własne. Czas oczekiwania na decyzję kredytową w październiku 2016