Często uzyskanie kredytu mieszkaniowego to ostatni krok do własnego, często wyczekanego „M”. Jak długo czeka się na decyzję kredytową w listopadzie?

W porównaniu do października większych zmian na rynku nie ma. Teoretycznie w każdym banku powinniśmy uzyskać kredyt w czasie krótszym niż miesiąc, ale są też takie gdzie decyzja kredytowa pojawi się ekspresowo – nawet w 2 dni – w przypadku Banku Millennium! Co więcej w banku jest obecnie promocja kredytu mieszkaniowego.

Po wyczerpaniu się środków w funduszu dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych banki przyjmują zdecydowanie mniej wniosków kredytowych. Tym samym coraz częściej sięgają po promocje. 4 banki obecnie proponują promocyjne warunki kredytowe. Tak „dużej” ilości promocji nie było już dawno. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że banki od początku roku podnosiły koszty kredytu.

W naszej tabeli podawane są orientacyjne czasy potrzebne do podjęcia przez banki decyzji kredytowej. Do uzyskania fizycznie pieniędzy trzeba jeszcze dodać kilka dni – na podpisanie umowy kredytowej, umowy notarialnej i finalne wypłacenie środków. Jednak samo uzyskanie decyzji sprawia, że kredytobiorcy już mogą myśleć o urządzaniu swojej nowej nieruchomości.

Najszybciej w Millennium, najdłużej w ING i PKO BP

Bank Millennium działa iście ekspresowo. Jeżeli tylko będziemy mieć trochę szczęścia to w ciągu 2 dni od złożenia wniosku możemy uzyskać ostateczną decyzję kredytową! Na drugim końcu, identycznie jak w październiku mamy bank ING, gdzie jeżeli tego szczęścia nam trochę zabraknie to na decyzję możemy czekać nawet 20 dni roboczych, czyli blisko miesiąc z weekendami. Jeżeli szczęścia mamy trochę więcej to możliwe jest uzyskanie decyzji w czasie o połowę krótszym.

Do decyzji kredytowej niezbędny jest kompletny wniosek

Prezentowane przez banki czasy operacyjne zakładają, że złożony wniosek jest kompletny, a dostarczone do banku dokumenty pozwalają na wydanie decyzji kredytowej. Jakiekolwiek braki dokumentowe mogą poniższe czasy znacznie wydłużyć.

czasy_w_bankach_listopad
Czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej w listopadzie 2016