Kredyt dla firm na 100% inwestycji

Jednym z rodzajów kredytu, z którym kojarzymy przede wszystkim kredyty firmowe to kredyt inwestycyjny. Czyli taki, który przeznaczony ma być zgodnie z nazwą na inwestycje, które mają za zadanie podnieść aktywa firmy.

Co odróżnia typowy kredyt inwestycyjny od innych kredytów dla firm to jego określony cel. Kredyt inwestycyjny nie zawsze musi być przeznaczony na nabycie bądź też budowę czy rozbudowę nieruchomości, choć w większości przypadków właśnie taki ma cel. 

Inwestycją, którą można skredytować może być rozbudowa linii produkcyjnych, nabycie niezbędnego sprzętu, zakup do firmy niezbędnych urządzeń lub maszyn. Wszystko zależy w dużej mierze od samej inwestycji i rodzaju działalności prowadzonej przez dane przedsiębiorstwo.

Kredyty inwestycyjne w większości banków są dostępne dla każdego rodzaju działalności (choć jak w każdym przypadku finansowania zewnętrznego jedne branże są bardziej lubiane od drugich, jak np. transport czy budowlanka) oraz wielkości firmy. Kredyt inwestycyjny dla firm to jeden z bardziej skomplikowanych produktów bankowych i każdy ubiegający się o takie finansowanie musi uzbroić się w większą cierpliwość i przygotować na większe wymagania stawiane przez bank niż ma to miejsce w innych przypadkach. Główną przyczyną takiego postępowania jest fakt, że bank bierze duże ryzyko inwestycji na siebie.

Właśnie wielkość ryzyka, które ponosi bank ma duży wpływ na długość procedury oraz ostateczne warunki kredytowe. Zdecydowana większość banków decyduje się maksymalnie na finansowanie do 80% wartości inwestycji netto. Resztę inwestycji powinien sfinansować klient z własnych środków. Na rynku znajdziemy jednak garstkę banków, które mikro firmom zdecydują się skredytować całą wartość inwestycji nawet w kwocie brutto. Oczywiście musimy zaznaczyć, że taki proces nie będzie łatwy. Choć banki podają w swoich ofertach, że są w stanie takie finansowanie przeprowadzić to klient musi liczyć się z tym, że w zdecydowanej większości przypadków nie będzie to łatwa droga do przejścia.

Banki, które w oficjalnych komunikatach mówią o możliwości sfinansowania 100% inwestycji brutto (czyli z łącznie z podatkiem VAT) to:

  • Raiffeisen Polbank
  • mBank
  • Getin Noble Bank

Oferty różnią się między sobą okresem kredytowania, prowizjami i podejściem do finansowania podatku VAT (Podstawowe cechy kredytów w tabeli poniżej). Wspomniane 3 banki jako jedyne są w stanie podjąć ryzyko finansowania całej inwestycji dla firm, które posiadają mniejsze przychody niż 5 mln złotych rocznie, czyli nie muszą rozliczać się na pełnej księgowości. Firmy większe mają trochę większy wachlarz możliwości.

[table id=32 /]