Kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców

Czy kredytobiorca, który prowadzi działalność gospodarczą może liczyć w banku na takie same warunki jak osoba zatrudniona na etacie? Jakie warunki banki mogą zaproponować przedsiębiorcom w kwietniu 2015. Sprawdzamy.

Jeżeli uzyskujemy dochód z działalności gospodarczej kredyt mieszkaniowy możemy zaciągnąć w każdym banku, ale niestety nie zawsze będziemy traktowani na równi z innymi klientami. Większość ofert jest skierowanych jednak dla osób zatrudnionych na etacie. Nie możemy oczywiście generalizować, ale faktycznie oferty dla zatrudnionych na etacie, a prowadzących działalność gospodarczą mogą się różnić.

Poza większą ilością dokumentów oraz badaniem zdolności kredytowej względem dłuższego analizowanego okresu w Deutsche Banku musimy liczyć się, że kredyt będzie dla nas droższy o blisko 0,5% względem osoby zatrudnionej na etacie.

Do prezentacji ofert dostępnych w bankach musimy zrobić pewne założenia

  • do kredytu przystępuje tylko osoba z dochodem z działalności gospodarczej
  • dochód netto to ponad 5 tys, ale mniej niż 8 tys netto
  • kwota kredytu to 300 tys PLN
  • dysponujemy wkładem własnym ok. 25%
  • kredyt bierzemy na 80% LTV brutto (z prowizjami, ubezpieczeniami etc.)
  • przedmiotem zabezpieczenia jest nabywane mieszkanie
  • decydujemy się na produkty dodatkowe w postaci konta, kart kredytowych, ubezpieczeń, ale nie na produkty ubezpieczeniowo-inwestycyjne (tzw. unit-link)
  • na konto w razie konieczności wpłacamy max. 5 tys PLN – w celu obniżenia marży jeżeli to możliwe

Poniższa tabela przedstawia warunki jakie może zaproponować bank na kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy:

Bank Prowizja Marża Produkty dodatkowe
Alior 1% 1,99% – ubezpieczenie 5% na pięć lat
BGŻ 2% 1,55% – konto z wpływem min. 5 tys PLN – ubezpieczenie TU Cardiff
BPH 5% 0,85% – konto osobiste (19,99 zł/ miesiąc) – karta kredytowa z obrotem min. 500 zł miesięcznie
Deutsche Bank PBC 0% 1,2% pierwsze 12 miesięcy, później 1,75% (bez ubezpieczenia NWW – koszt 0,2% podniesione oprocentowanie do momentu spłaty ubezpieczenia) – ubezpieczenie 1,8% na 2 lata, później 0,048% od kwoty pozostałej miesięcznie – konto osobiste (25 PLN/miesiąc + karta)
Getin Noble Bank 2,37% – konto osobiste
Eurobank 2% 0% 1,7% 2% – ubezpieczenie 0,3% od kwoty pozostałej do spłaty miesięcznie
ING 0% 1,65% – konto z wpływem min 2tys PLN – ubezpieczenie 0,025% od kwoty pozostałej miesięcznie
mBank / mBank Hipoteczny 0-4% 1,55% – ubezpieczenie PBS 1,4% za dwa lata, później 4% raty
Raiffeisen Polbank 0% 1,5% – konto z wypływem min 2,5tys PLN – ubezpieczenie na życie – 0,5% pierwszy rok, później 0,045% od kwoty miesięcznie – ubezpieczenie od utraty pracy j.w. – karta kredytowa
BOŚ 2% 2% – konto z wpływem min. 2 tys PLN – karta kredytowa
BZ WBK 2,5% 1,69 – 2,19% (uzależniona od scoringu klienta. Ustalana dopiero po wprowadzeniu wniosku) – konto osobiste z wypływem min. 2 tys PLN
PEKAO S.A. 1,95% 1,44% (pierwsze 2 lata) 1,74% pozostały okres – karta kredytowa – ubezpieczenie nieruchomości przez wskazane TU przez Bank
PKO BP 0% 1,1% (pierwsze 12 miesięcy) 1,61% kolejne lata -ubezpieczenie 3,25% za 4 lata z góry – karta kredytowa – konto osobiste z wypływem min. 5 tys miesięcznie
Millennium 2% 1,99% – konto i wpływy wynagrodzenia – obrót kartą na min. 500zł miesięcznie

Podsumowując, najlepszej oferty wybrać wprost nie możemy. Najniższą marże proponuje BPH, ale jednocześnie prowizja za udzielenie kredytu jest najwyższa. Rata wprawdzie w tym przypadku powinna być jedną z najniższych, ale jeżeli ktoś planuje wcześniejszą spłatę kredytu to w pewnych indywidualnych przypadkach najlepszymi ofertami mogą wydać się propozycje mBanku lub PKO gdzie nadpłaty są tańsze.

Dlatego porównanie warunków ma cel jedynie informacyjny, natomiast każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy.