kredyt hipoteczny a minimalny okres prowadzenia działalności

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą musimy liczyć się z faktem, że bank będzie chciał analizować nasze wyniki finansowe z dłuższego czasu niż przy innej formie zatrudnienia. Jaki jest minimalny okres prowadzenia działalności, żeby starać się o kredyt hipoteczny?

Każdy bank podchodzi do tematu inaczej, według własnych wewnętrznych procedur. Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej mało kto zastanawia się po jakim czasie będzie mógł starać się o kredyt mieszkaniowy, a czasy brane pod uwagę mogę się znacznie różnić.

Minimalny okres prowadzenia działalności to 12 miesięcy (z pewnymi wyjątkami, gdzie działalność jest kontynuacją umowy o pracę, ale jest to indywidualny proces w każdym banku, ze względu na branżę, rodzaj umowy o współpracę etc. Dlatego tej sytuacji nie bierzemy pod uwagę w poniższym zestawieniu) w większej części banków, ale w niektórych przypadkach musimy ją prowadzić  nawet 5 lat, żeby starać się o kredyt.

W większości przypadków forma rozliczania się z urzędem skarbowym, ani profil działalności nie ma znaczenia, ale np. w Getin Noble Banku branża działalności ma znaczenie. Jeżeli prowadzicie działalność w budowlance lub transporcie możecie spodziewać się utrudnień w uzyskaniu kredytu.

Podsumowując, przedsiębiorco musisz uzbroić się w cierpliwość. Czeka Cię więcej formalności niż osobę zatrudnioną na etacie. Więcej dokumentów i większa czepliwość analityków, a przez to wszystko proces kredytowania może się wydłużyć.

BankMinimalny okres prowadzenia działalności.
Alior Bank12 miesięcy
BGŻ12 miesięcy
BPH18 miesięcy
Deutsche Bank PBC30 miesięcy
PKO BP/PKO Bank Hipoteczny12 miesięcy
PEKAO S.A.12 miesięcy
ING12 miesięcy
Eurobank24 miesiące
mBank/mBank Hipoteczny24 miesiące
Getin Noble Bank12 miesięcy
BNP Paribas12 miesięcy
BZ WBK12 miesięcy
Millennium12 miesięcy
Raiffeisen Polbank18 miesięcy
BOŚ12 miesięcy
Citi Handlowy24 miesiące
Credit Agricole24 miesiące
Bank Pocztowy24 miesiące