Kredyt mieszkaniowy, a działalność

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą musimy liczyć się z faktem, że bank będzie chciał analizować nasze wyniki finansowe z dłuższego czasu niż przy innej formie zatrudnienia. Jaki jest minimalny okres prowadzenia działalności, żeby starać się o kredyt hipoteczny?

Każdy bank podchodzi do tematu inaczej, według własnych wewnętrznych procedur. Decydując się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej mało kto zastanawia się po jakim czasie będzie mógł starać się o kredyt mieszkaniowy, a czasy brane pod uwagę mogę się znacznie różnić.

Minimalny okres prowadzenia działalności to 12 miesięcy (z pewnymi wyjątkami, gdzie działalność jest kontynuacją umowy o pracę, ale jest to indywidualny proces w każdym banku, ze względu na branżę, rodzaj umowy o współpracę etc. Dlatego tej sytuacji nie bierzemy pod uwagę w poniższym zestawieniu) w większej części banków, ale w niektórych przypadkach musimy ją prowadzić  nawet 5 lat, żeby starać się o kredyt.

W większości przypadków forma rozliczania się z urzędem skarbowym, ani profil działalności nie ma znaczenia, ale np. w Getin Noble Banku branża działalności ma znaczenie. Jeżeli prowadzicie działalność w budowlance lub transporcie możecie spodziewać się utrudnień w uzyskaniu kredytu.

Podsumowując, przedsiębiorco musisz uzbroić się w cierpliwość. Czeka Cię więcej formalności niż osobę zatrudnioną na etacie. Więcej dokumentów i większa czepliwość analityków, a przez to wszystko proces kredytowania może się wydłużyć.

Bank Minimalny okres prowadzenia działalności.
Alior Bank 12 miesięcy
BGŻ 12 miesięcy
BPH 18 miesięcy
Deutsche Bank PBC 30 miesięcy
PKO BP/PKO Bank Hipoteczny 12 miesięcy
PEKAO S.A. 12 miesięcy
ING 12 miesięcy
Eurobank 24 miesiące
mBank/mBank Hipoteczny 24 miesiące
Getin Noble Bank 12 miesięcy
BNP Paribas 12 miesięcy
BZ WBK 12 miesięcy
Millennium 12 miesięcy
Raiffeisen Polbank 18 miesięcy
BOŚ 12 miesięcy
Citi Handlowy 24 miesiące
Credit Agricole 24 miesiące
Bank Pocztowy 24 miesiące