Kredyt gotówkowy dla małej firmy na działalność bieżącą to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania zewnętrznego przez przedsiębiorców.

Kredyt gotówkowy dla firm na działalność bieżącą to obok limitu w rachunku bieżącym najczęściej wykorzystywany sposób finansowania zewnętrznego przez małe firmy. Co więcej taki kredyt bez zabezpieczenia jest dostępny praktycznie tylko i wyłącznie dla mikro i małych firm.  Brak konieczności przedstawiana zabezpieczenia powoduje, że taki kredyt jest często wybierany przez firmy.

Kredyt gotówkowy dla firm nie różni się praktycznie w formie od swojego odpowiednika dla osób indywidualnych. Oferta jest niezabezpieczonego kredytu ratalnego dla firmy jest stosunkowo bogata, ale różnice w ofertach poszczególnych banków wciąż są znacznie większe niż w przypadku kredytów dla osób indywidualnych. Różne są maksymalne kwoty kredytu, maksymalny okres spłaty czy kwoty prowizji. Te ostatnie nie są jeszcze tak duże jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych, ale mogą już osiągnąć wartość ok. 10% dla niektórych klientów ponieważ są zależne od tzw. ratingu (scoringu) czyli klasy ryzyka.

Kredyt gotówkowy, przez niektóre banki nazywany pożyczką, jest dostępny przede wszystkim dla małych firm prowadzonych w formie:

  • Indywidualnej Działalności Gospodarczej
  • Spółek Cywilnych
  • Spółek Jawnych
  • Spółek Partnerskich

Spółki z o.o. do takich kredytów mają utrudniony dostęp, przede wszystkim z racji prowadzonej pełnej księgowości. Zdecydowana większość banków kieruje swoje oferty do tych, którzy rozliczają się w formie uproszczonej księgowości:

  • Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR)
  • Ryczałtu
  • Karty Podatkowej

Kredyt spłacany w tradycyjnych ratach

Niezabezpieczony kredyt gotówkowy dla firm choć oferowany jest przez większość banków to porównać go dość trudno z racji dość istotnych różnic w polityce kredytowej banków. Różnice dotyczą nie tylko samych warunków kredytowych ale również maksymalnej kwoty kredytu, maksymalnego okresu kredytowania, jak i opłat za wcześniejszą spłatę.

Jeżeli firma szuka kredytowania do 100 tys złotych wtedy oferta obejmuje praktycznie cały rynek. Przy wielkościach 200 tys i więcej zaczyna się robić dość wąska grupa banków, które takie finansowanie mogą zaproponować. Maksymalna kwota kredytu bez zabezpieczenia w formie majątku firmy czy podmiotów trzecich to 500 tys złotych. Taką kwotę możemy uzyskać w 2 bankach. Jeżeli prowadzimy działalność w ramach tzw. wolnego zawodu (lekarz, prawnik etc.) wtedy oferta dotyczy 2 banków więcej – ING i Banku Nest (dawna oferta BIZ Banku). Nadal tylko jeden bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu – Bank ING. W pozostałych przypadkach prowizja ta może wynieść nawet 5%, to jedna z wartości na którą należy zwrócić uwagę bo może dość istotnie podnieść cenę naszego kredytu.

Kredyt gotówkowy dla firm - luty 2017 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here