Ostatnio pisaliśmy o przeniesieniu kredytu firmowego na preferencyjnych warunkach do banku BPH. Już tamta oferta wydawała się dość kusząca. Teraz bank ma na celowniku klientów szukających nowego kredytu.

W segmencie kredytów firmowych dzieje się ostatnio dużo. Czasem tak dużo, że trudno nadążyć za kolejnymi promocjami i nowymi ofertami banków. Co ciekawe do ofensywy kredytowej dochodzą głównie banki albo bardzo duże (ostatnie reklamy telewizyjne PKO BP ze swoimi produktami dla MSP) oraz banki, które już powszechnie wiadomo, że są wystawione na sprzedaż (np. Raiffeisen Polbank).

Ten wpis traktuje właśnie o banku, który ma zmienić właściciela w tym roku czyli o BPH. Bank kończy właśnie promocję odnośnie kredytów gotówkowych z ofertą kredytu „Bez napinki”, który faktycznie pod wieloma względami jest atrakcyjną propozycją na tle rynku. Bank wprowadza coraz to atrakcyjniejsze oferty kredytu hipotecznego z marżami nieosiągalnymi dla konkurencji. Czy nowy kredyt firmowy BPH jest faktycznie tak atrakcyjny?

Z kredytami firmowymi bank może nie próbuje mieć najniższej marży kredytowej, ale próbuje przekonać do siebie klientów w inny sposób. Teoretycznie daje coś za darmo, a to już argument, któremu trudno się oprzeć.

Powyższe stwierdzenie trochę się tu kłuci z obecną promocją, bo niby bank nie próbuje przebić oferty marżowej konkurencji, a obniża ją do zera. Niby tak, ale…Teoretycznie, bo tylko na 3 miesiące, a klient i tak musi ponieść koszty zakupu produktu jak prowizja za uruchomienie kredytu.

Promocja dotyczy również tylko wybranych produktów kredytowych:

  • kredytu samochodowego Auto Sezam
  • pożyczki hipotecznej (ale tutaj przyznanie marży 0% zależy od kondycji finansowej firmy wnioskującej o kredyt)
  • prosty kredyt inwestycyjny związany z celem zakupu, remontu lub modernizacji nieruchomości

Po trzech miesiącach poziom marży ma osiągnąć poziom standardowy, o którym w komunikacie banku się nie dowiemy nic więcej. Biorąc pod uwagę dane z promocji kredytu związanego z przeniesieniem z innego banku marże nie powinny być niższe niż:

  • Auto Sezam – 3,4%
  • pożyczka hipoteczna – 2,5%
  • prosty kredyt inwestycyjny – 2,9%

Jeżeli te wysokości marży będą zastosowane to faktycznie kredyt powinien być atrakcyjny na tle rynku. Szkoda, że promocja nie dotyczy wszystkich rodzajów kredytów firmowy.

Zaletą oferty jest fakt, że ubiegać się o niego mogą przedsiębiorcy, którzy już są związani z bankiem BPH jak i ci, którzy będą dla banku nowymi klientami.