Kredyt bez odsetek dla firm – kredyt Fair w Idea Bank

Kredyty bez odsetek zaczęły się częściej pojawiać w ofertach banków w ubiegłym roku. Raiffeisen Polbank wprowadził swój produkt kredytowy bez odsetek znacznie wcześniej, ale właśnie w 2015 takich ofert zaczęło przybywać. Dotychczas dotyczyły one kredytów detalicznych, Idea bank wprowadza kredyt bez odsetek dla firm  – kredyt FAIR.

Banki wciąż powtarzają, że na samych odsetkach zarabiają mało lub bardzo mało. Jest to w wynikiem niskich stóp procentowych. Jak coraz częściej mówią specjaliści mogą one zostać dodatkowo obniżone czyli zyski banków z tytułu odsetek również spadną. Niska rentowność na odsetkach spowodowała, że banki coraz chętniej udzielają kredytów bez odsetek, ale zarabiają na innych opłatach. Najprościej mówiąc – koszty odsetek są przerzucane na inne opłaty.

Kredyt bez odsetek ma jedną niepodważalną zaletę – z góry wiemy ile kredytu musimy oddać. Nie inaczej jest w przypadku kredytu FAIR w Idea Banku. Bank znany jest z dość nieszablonowych produktów dla swoich klientów. Często z racji chęci podejmowania większego ryzyka bank pozostaje jedyną możliwością kredytową dla przedsiębiorców.

Kredyt Fair w Idea Bank to niejako dwa rodzaje kredytów – obrotowy ratalny i inwestycyjny niezabezpieczony. Kredyt obrotowy ratalny można rozłożyć na dwa rodzaje spłat:

 1. okres 36 miesięcy z ratami równymi
 2. okres 37 miesięcy – gdzie spłacamy tylko połowę raty przez 36 miesięcy i ostatnią ratę tzw. balonową w wysokości 50% w ostatniej racie. Jednak JEST możliwość rozłożenia raty balonowej na kolejny okres 35 miesięcy. To niespotykany rodzaj spłaty w kredytach dla MŚP.

Kredyt inwestycyjny standardowo rozłożony jest na okres 72 miesięcy.

Obrotowy:

 • kwota do 300 tys złotych
 • okres kredytowania 36 lub 37 + opcja kolejnych 35 rat
 • brak konieczności dokumentowania celu do 100 tys złotych
 • prowizja za przygotowanie wniosku 5% (weryfikację działalności)
 • prowizja za uruchomienie 14 – 49% – uzależniona od scoringu wewnętrznego klienta oraz historii kredytowej i punktacji w BIK
 • prowizja za prolongatę kredytu (rozłożenie raty balonowej na raty) – 11 – 34% – również uzależniona od ratingu klienta. Naliczana od kwoty pozostałej do spłaty.

Inwestycyjny:

 • kwota kredytu do 500 tys złotych
 • okres kredytowania 72 miesiące
 • brak zabezpieczenia
 • prowizja za przygotowanie wniosku 5% (weryfikację działalności)
 • prowizja za uruchomienie 34%

Kredyt Fair w Idea Bank ma kilka zalet:

 • brak oprocentowania
 • brak prowizji za wcześniejszą spłatę
 • brak ubezpieczeń,

jednak coś za coś. Prowizja może wydawać się szokująco duża bo sięga 49% w ekstremalnym przypadku. Dodatkowo trzeba ponieść opłatę przygotowawczą i jeżeli zajdzie taka potrzeba prowizję za prolongatę. Łącznie koszt kredytu w takim przypadku musi być drogi, choć Idea Bank nigdy bankiem najtańszym nie był. Dodatkowo przez pierwsze 12 miesięcy bank zatrzymuje w formie kaucji 10% kredytu netto. Kwotę tę otrzymujemy po 12 miesiącu jeżeli kredyt jest prawidłowo obsługiwany. Wcześniej było to 30% tzw. kaucji.

Opcja prolongaty kredytu znacząco podnosi jego koszt. Natomiast kredyt obrotowy bez opcji prolongaty dla przedsiębiorcy, który ma odpowiedni rating w banku może okazać się stosunkowo atrakcyjny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w innych przypadkach, kiedy nie spełniamy pewnych warunków nałożonych przez bank kredyt nie jest tak atrakcyjny. Zaletą jest jednak przejrzystość opłat.

Ciekawe czy inne banki również pokuszą się o wprowadzenie podobnych rozwiązań czy to odosobniony przypadek.

4 KOMENTARZE

 1. Kolejna fajna oferta tego banku. Kredyt Fair bez odsetek to fajna opcja dla wszytkich przedsiębiorców. Do tego ich innowacje takie jak pokazany mobilny wplatomat to duży krok do wygody klienta.

 2. Kredyt Fair to opcja z którą bank wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wielu przedsiębiorców. Oferta jest tak korzystna że nie dziwi mnie, że skierowana jest dla nowych klientów. Ale daje to wielu osobom możliwości jakich nie daje jak na razie żaden inny bank 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ