limit w rachunku FAIR od Idea Banku

Kredyty bez odsetek zaczęły się częściej pojawiać w ofertach banków w ubiegłym roku. Raiffeisen Polbank wprowadził swój produkt kredytowy bez odsetek znacznie wcześniej, ale właśnie w 2015 takich ofert zaczęło przybywać. Dotychczas dotyczyły one kredytów detalicznych, Idea bank wprowadza kredyt bez odsetek dla firm  – kredyt FAIR.

Banki wciąż powtarzają, że na samych odsetkach zarabiają mało lub bardzo mało. Jest to w wynikiem niskich stóp procentowych. Jak coraz częściej mówią specjaliści mogą one zostać dodatkowo obniżone czyli zyski banków z tytułu odsetek również spadną. Niska rentowność na odsetkach spowodowała, że banki coraz chętniej udzielają kredytów bez odsetek, ale zarabiają na innych opłatach. Najprościej mówiąc – koszty odsetek są przerzucane na inne opłaty.

Kredyt bez odsetek ma jedną niepodważalną zaletę – z góry wiemy ile kredytu musimy oddać. Nie inaczej jest w przypadku kredytu FAIR w Idea Banku. Bank znany jest z dość nieszablonowych produktów dla swoich klientów. Często z racji chęci podejmowania większego ryzyka bank pozostaje jedyną możliwością kredytową dla przedsiębiorców.

Kredyt Fair w Idea Bank to niejako dwa rodzaje kredytów – obrotowy ratalny i inwestycyjny niezabezpieczony. Kredyt obrotowy ratalny można rozłożyć na dwa rodzaje spłat:

 1. okres 36 miesięcy z ratami równymi
 2. okres 37 miesięcy – gdzie spłacamy tylko połowę raty przez 36 miesięcy i ostatnią ratę tzw. balonową w wysokości 50% w ostatniej racie. Jednak JEST możliwość rozłożenia raty balonowej na kolejny okres 35 miesięcy. To niespotykany rodzaj spłaty w kredytach dla MŚP.

Kredyt inwestycyjny standardowo rozłożony jest na okres 72 miesięcy.

Obrotowy:

 • kwota do 300 tys złotych
 • okres kredytowania 36 lub 37 + opcja kolejnych 35 rat
 • brak konieczności dokumentowania celu do 100 tys złotych
 • prowizja za przygotowanie wniosku 5% (weryfikację działalności)
 • prowizja za uruchomienie 14 – 49% – uzależniona od scoringu wewnętrznego klienta oraz historii kredytowej i punktacji w BIK
 • prowizja za prolongatę kredytu (rozłożenie raty balonowej na raty) – 11 – 34% – również uzależniona od ratingu klienta. Naliczana od kwoty pozostałej do spłaty.

Inwestycyjny:

 • kwota kredytu do 500 tys złotych
 • okres kredytowania 72 miesiące
 • brak zabezpieczenia
 • prowizja za przygotowanie wniosku 5% (weryfikację działalności)
 • prowizja za uruchomienie 34%

Kredyt Fair w Idea Bank ma kilka zalet:

 • brak oprocentowania
 • brak prowizji za wcześniejszą spłatę
 • brak ubezpieczeń,

jednak coś za coś. Prowizja może wydawać się szokująco duża bo sięga 49% w ekstremalnym przypadku. Dodatkowo trzeba ponieść opłatę przygotowawczą i jeżeli zajdzie taka potrzeba prowizję za prolongatę. Łącznie koszt kredytu w takim przypadku musi być drogi, choć Idea Bank nigdy bankiem najtańszym nie był. Dodatkowo przez pierwsze 12 miesięcy bank zatrzymuje w formie kaucji 10% kredytu netto. Kwotę tę otrzymujemy po 12 miesiącu jeżeli kredyt jest prawidłowo obsługiwany. Wcześniej było to 30% tzw. kaucji.

Opcja prolongaty kredytu znacząco podnosi jego koszt. Natomiast kredyt obrotowy bez opcji prolongaty dla przedsiębiorcy, który ma odpowiedni rating w banku może okazać się stosunkowo atrakcyjny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w innych przypadkach, kiedy nie spełniamy pewnych warunków nałożonych przez bank kredyt nie jest tak atrakcyjny. Zaletą jest jednak przejrzystość opłat.

Ciekawe czy inne banki również pokuszą się o wprowadzenie podobnych rozwiązań czy to odosobniony przypadek.