Kredyt dla firm na działalność bieżącą to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania zewnętrznego przez przedsiębiorców. Oferta kredytów jest stosunkowa duża, ale jednocześnie bardzo różna, przez co wybór konkretnego kredytu może być dość trudny.

Kredyt dla firm na działalność bieżącą tą z jednej strony najprawdopodobniej najbardziej lubiany produkt kredytowy przez przedsiębiorców, z drugiej jednak może się wydawać, że nie tak bardzo lubiany przez same banki. Przedsiębiorcy lubią taką formę kredytu ponieważ w większości przypadków banki nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń takich kredytów do stosunkowo wysokich kwot. Banki z racji tego samego powodu traktują takie kredyty jako bardziej ryzykowne, co nie powinno dziwić.

Konkurencja na rynku jest dość duża, przez co oferta jest stosunkowo bogata, ale różnice w polityce kredytowej w danym banku, a przez to w ofertach widać gołym okiem. Banki proponują różne kwoty maksymalne kredytów – od 100 tys do nawet 0,5 miliona złotych, różnie również podchodzą do maksymalnego okresu kredytowania (od 60 do 120 miesięcy) czy opłat w trakcie okresu kredytowania. Dlatego też wybór odpowiedniego banku i oferty w tym sektorze jest szczególnie trudny.

Co więcej, nie każdy bank będzie chciał kredytować każdą formę prowadzonej działalności. Najmniej lubianą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Przedsiębiorcom z tego typu działalnością znaleźć bank, który podejmie się finansowania będzie najtrudniej. Wszystkie poniższe założenia są aktualne przede wszystkim dla:

  • Indywidualnej Działalności Gospodarczej
  • Spółek Cywilnych
  • Spółek Jawnych
  • Spółek Partnerskich

Drugim kryterium jest przychód. Poniższe założenia zakładają, że rozliczamy się w formie uproszczonej księgowości (najlepiej Książka Przychodów i Rozchodów – KPiR).

Kredyt na działalność bieżąca może przybrać przede wszystkim dwie formy – odnawialnego limitu w rachunku oraz tradycyjnego kredytu spłacanego w ratach. Na co zwrócić uwagę i wybrać odpowiedni rodzaj spróbujemy odpowiedzieć lub raczej podpowiedzieć w tym wpisie.