W segmencie MSP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw) kredyt na działalność bieżącą to najpopularniejszy sposób finansowania zewnętrznego. Jednakże wybór najlepszej oferty dla danego przedsiębiorstwa to spore wyzwanie dla przedsiębiorcy. Koszt takiego kredytu nie zawsze łatwo wyliczyć.

Dzięki ożywieniu na rynku produktów firmowych, o którym już nie raz wspominałem przy okazji innych wpisów, oferta kredytów firmowych jest coraz atrakcyjniejsza i bogatsza. Mnogość oferty robi się dość duża. Co raz więcej jest ofert na długoterminowe kredyty inwestycyjne, które mogą być spłacane nawet do 25 lat. Mamy coraz liczniejszą ofertę faktoringu oraz leasingu, które przynoszą dla banków coraz lepsze zyski, jak możemy zaobserwować w ostatnich raportach za pierwszy kwartał tego roku.

Najliczniejsza, a zarazem najpopularniejsza jednak grupa produktów kredytowych dla firm to kredyty na działalność bieżącą. Na działalność bieżącą to kredyt, który nie ma określonego konkretnego celu przeznaczenia, a przedsiębiorca może z niego skorzystać w praktycznie dowolny wybrany przez siebie sposób i cel związany ze swoją działalnością.

Kredyty na działalność bieżącą mają zazwyczaj dwie formy:

  • nieodnawialną – czyli otrzymaną pożyczkę spłacamy w ratach (miesięcznych lub kwartalnych, w zależności od banku i danego produktu kredytowego)
  • odnawialną – czyli w formie limitu w rachunku bieżącym firmy. Z rachunku pobierana jest zazwyczaj miesięcznie rata odsetkowa, natomiast całość kredytu jest spłacana na koniec umowy. Jednym słowem to co wpłacamy na kredyt mamy z powrotem do naszej dyspozycji.

Segment kredytów firmowych jest jednakże bardziej rozbudowany niż sektor kredytów prywatnych, gdzie produkty są bardzo zbliżone do siebie. W kredytach firmowych banki prezentują różne podejścia do budowy teoretycznie takiego samego produktu choćby z racji konstrukcji samej umowy. Są banki, które podpisują umowę na kredyt w rachunku na okres 1 roku z opcją przedłużenia na kolejny okres lub takie, gdzie umowa jest podpisywana z góry na okres 10 lat (np. BNP Paribas).

Co odróżnia kredyt dla firm od kredytów prywatnych to wysokości oprocentowania. W większości przypadków o proponowanej wysokości marży (czyli składowej oprocentowania) dowiadujemy się dopiero po analizie wniosku kredytowego. Kolejną różnicą jest możliwość zaciągnięcia kredytu w walucie obcej – euro, franku szwajcarskim, dolarze czy funcie brytyjskim.

Szukanie zestawienia najatrakcyjniejszego kredytu przez porównywarki typu comperia.pl czy totalmoney.pl również mija się z celem. Nie znajdziemy tam całej oferty bankowej między innymi z wyżej wymienionych powodów.

Niekiedy w przypadku kilku banków nawet znalezienie na stronach internetowych samo znalezienie Tabeli Opłat i Prowizji jest nie lada problemem.

W poniżej tabeli prezentujemy koszty początkowe i dodatkowe w przypadku kredytów rachunkach bieżących. Do porównania wzięliśmy tylko kredyty odnawialne.

[table id=17 /]