Przedsiębiorcy wybierający nowy dla siebie samochód posiłkują się przy zakupie zewnętrznymi źródłami finansowania. Najczęściej są dwa rozwiązania, którym się przyjrzymy. Kredyt czy leasing, który wybrać?

  • Wkład własny

Kredytem możemy sfinansować nawet 100% wartości środka transportu.

Przy leasingu będziemy musieli dysponować wkładem własnym, od 1% (w przypadku nowych samochód) do nawet 20% (w przypadku samochodów używanych, przy uproszczonej procedurze leasingu)

  • Okres spłaty zobowiązania

Kredyt może być rozłożony nawet na 10 lat, leasing max na 84 miesiące (7 lat), ale zazwyczaj na 60. Minimalny okres leasingu to 24 miesiące, natomiast przy kredycie to zazwyczaj min. 3 miesiące.

  • VAT

W kredycie możemy odliczyć tylko połowę stawki VAT przy samochodzie osobowym, który będziemy wykorzystywać również do celów prywatnych. Musimy go wpłacić go od razu. Przy leasingu zaciągamy zobowiązanie od kwoty netto i VAT możemy odliczać od miesięcznych faktur. Również w połowie jeżeli decydujemy się również na użytkowanie prywatne.

  • Forma własności

Przy kredycie zazwyczaj jesteśmy właścicielami samochodu, niekiedy współwłaścicielami razem z bankiem. Przy leasingu samochód tylko użytkujemy, właścicielem do momentu wykupu jest firma leasingowa

  • Amortyzacja

Przy kredycie możemy amortyzować samochód jako środek trwały, dokonujemy odpisów zgodnie z wartością w jakim stopniu jesteśmy właścicielem. Przy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje firma leasingowa.

  • Ubezpieczenia, serwis etc.

Przy kredycie mamy większą dowolność w wyborze ubezpieczyciela, serwisu etc. W leasingu zazwyczaj mamy narzucą firmę ubezpieczeniową, teoretycznie możemy wybrać innego ubezpieczyciela, ale w praktyce MUSI on zapewnić dokładnie TAKIE SAME warunki co zazwyczaj jest przeszkodą nie do przejścia. Taka sama sytuacja jest z serwisem.

  • Wiek samochodu

Firmy leasingowe niechętnie finansują samochody używane (pow. 5 lat)  z pewnymi wyjątkami od reguły. Kredyt na samochód używany jest zdecydowanie szerzej dostępny.

  • Wiek firmy

Nowe firmy są zdecydowanie chętniej przyjmowane w firmach leasingowych niż bankach. Leasing jest praktycznie dostępny od 1 dnia istnienia firmy. Kredyty udzielane są firmom, które istnieją na rynku min. 6 miesięcy.

  • Tarcza podatkowa

Odpisy podatkowe są zazwyczaj większe przy leasingu niż przy kredycie. Przy racie kredytowej tylko odsetki możemy wrzucić w koszty działalności, przy leasingu całą ratę.

Nie ma sensu wrzucać tabelek, z dokładnymi obliczeniami, bo każda sytuacja jest różna i przełożenie hipotetycznych tabelek zazwyczaj nijak ma się do rzeczywistości. Można założyć, że koszty kredytu w okresie 60 miesięcy przy samochodzie za 60 tys netto będą średnio o 2 tys większe od leasingu. Ale…Leasing będzie znacznie bardziej opłacał przy samochodach drogich. Tam różnica będzie większa. Kredyt natomiast będzie lepszy dla osób, które szukają krótkiego finansowania oraz wybierają tańszy samochód używany.

Jak to często w takich przypadkach bywa, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Dlatego ważne, żeby porównanie robić przy już wybranym samochodzie i konkretnych ofertach.