konto firmowe dla małej firmy

Nieodpowiednio dobrane konto firmowe dla małej firmy, a właściwie każdej firmy, niezależnie od wielkości, może generować spore, zupełnie niepotrzebne, obciążenia miesięczne. Dobrze dobrane konto pozwala na zachowanie nawet kilkuset złotych w kieszeni miesięcznie, co w skali roku daje okrągłą sumę.

Jeszcze nie tak dawno znalezienie zupełnie darmowego konta firmowego nie było niczym nadzwyczajnym. Dziś jest to prawie niemożliwe. Nawet w przypadku rachunków prowadzonych wyłącznie w formie internetowej. Żeby rachunek i produkty z nim związane był darmowy banki wymagają od przedsiębiorców aktywności. Aktywności, czyli wykonywania odpowiednich przelewów, zasilania konta w odpowiedniej kwocie czy też płatności kartą na daną kwotę w miesiącu. Dlatego dobranie odpowiedniego dla nas konta może przyczynić się do sporych oszczędności w skali roku.

Przede wszystkim należy się dowiedzieć, czy jesteśmy jeszcze małą firmą czy średnią dla banku. Ta wydawałoby się mało istotna kwestia może dla nas, właścicieli firmy, generować dość istotne koszty. Dla większości banków mała firma to taka, która rozlicza się na tak zwanej uproszczonej księgowości. Takie rachunki znajdują się w poniższej tabeli.

Na co zwraca uwagę poniższe zestawienie oprócz samego kosztu rachunku i karty:

  • koszt przelewów krajowych przez Internet
  • koszt przelewów zagranicznych
  • ilość darmowych bankomatów
  • koszt wypłat z bankomatów „obcych”
  • wpłata pieniędzy na konto

W przypadku usług dodatkowych najmniej małą firmę będzie kosztować przekroczenie darmowej ilości przelewów. Koszt jednego przelewu poza pakietem nie przekracza 1,5 złotego. Koszt przelewu zagranicznego może dość istotnie wpłynąć na koszt prowadzenia rachunku. Zwłaszcza taki poza Unię Europejską, czyli przelew SWIFT. W tym przypadku różnice mogą sięgać kilkuset złotych przy jednym przelewie. Wpłata pieniędzy na konto w przypadku rachunków firmowych zazwyczaj jest płatna. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi przede wszystkim operacje gotówkowe, a na konto firmowe dokonuje wpłat utargu to darmowa usługa może znacznie obniżyć koszty.

Większość banków prowadzi konta firmowe w formie pakietów, które dają przedsiębiorcom określoną ilość usług w cenie. Im pakiet tańszy tym tych usług jest mniej. Przede wszystkim dotyczy to ilości przelewów. W poniższym zestawieniu wybrane zostały takie wersje pakietów, żeby przynajmniej 20 przelewów było w cenie prowadzenia rachunku.

Konto firmowe dla małej firmyBanki coraz częściej próbują mikro i małych przedsiębiorców zachęcić dodatkowymi usługami, jak np. księgowością online, które są w cenie prowadzenia rachunku. Taką usługę proponuje mBank, PKO BP oraz Idea Bank. Dla niektórych właśnie usługi dodane do konta będą kluczową wartością przy wyborze konta.